Zářijové statistiky cen překvapily svižnějším tempem, ať už se jedná o spotřebitelské ceny, či dnes zveřejněné ceny ve výrobě. Ty oproti srpnu vyskočily o 1,2 %, přičemž tržní odhady počítaly s poklesem do 0,3 % či růstem do 0,4 %. Meziroční růst cen činil 25,8 % z minulých 25,2 %.
S ústupem cen zemního plynu na burze ze srpnového vrcholu jsme počítali s tím, že příspěvek energií k celkovému vývoji cen ve výrobě během září nezesílí. Data ale ukazují opak.
I když cena zemního plynu poklesla oproti srpnu o 0,3 % (v srpnu +3,3 %) a cena ropy pokračovala meziměsíčně v poklesu (v září o 9,9 %, v srpnu o 8,1 %), celkový příspěvek energií byl i tak výrazný, a dokonce silnější než v srpnu. Ceny v odvětví elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu meziměsíčně vzrostly oproti srpnu o 6,7 %, po předchozích 3,3 %. Proinflačně působily především ceny elektřiny, kde v odvětví jejího přenosu, rozvodu a obchodu došlo ke zdražení o 8,8 % meziměsíčně (v srpnu o 4,4 %). Pokud vyjmeme ze statistiky cen výrobců energie, snižuje se meziměsíční tempo z 1,2 % na 0,2 %.
Otázkou je, do jaké míry se tlak ze strany cen energií ještě bude propisovat do výrobních cen především v energeticky náročných odvětví. Zářijový cenový vývoj zůstal poměrně mírný. Například v chemickém průmyslu ceny poklesly meziměsíčně o 3,6 % (v srpnu o 3,3 %), ceny ve výrobě nekovových minerálních výrobků rostly o 0,7 % (v srpnu o 1,3 %), ceny ve výrobě kovových konstrukcí a kovodělných výrobků vzrostly o 0,1 % (v srpnu poklesly o 0,6 %).
Do dalších měsíců ale vnáší ceny energií riziko pro zdražení. Nicméně zářijový konjunkturální průzkum od ČSÚ ukazuje, že firmy v průmyslu v průměru neplánují zvyšovat tempo zdražování do konce roku. To znamená, že pokud se vývoj cen energií bude pohybovat v rámci odhadů firem, tak bychom neměli pozorovat nijak výraznou kaskádu cen energií napříč výrobním řetězcem.
V průměru letos naše prognóza počítá s růstem cen průmyslových výrobců okolo 27 %, jako pravděpodobnější se ale jeví růst okolo 25 %.
Autorem textu je David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank