Proč podzimní volby v USA mohou ohrožovat českou korunu?

New York 2018, USA

Česká koruna byla na začátku roku 2024 viditelně pod tlakem ze dvou hlavních důvodů. Za prvé, ČNB začala snižovat úrokové sazby dříve než ECB a Fed. Navíc trhy v průběhu prvního kvartálu odkládaly své sázky na první pokles sazeb v USA, což se koruně logicky nelíbilo.

A za druhé, poptávka po průmyslovém zboží šla globálně ke konci roku 2023 a na začátku roku 2024 dolů – to se podepsalo na náladě v exportně orientovaném průmyslu a pravděpodobně i na jeho ochotě zajišťovat otevřené eurové pozice na začátku tohoto roku (svoji roli sehrála “menší atraktivita” forwardových kurzů daná nižším úrokovým diferenciálem).

V našem základním scénáři předpokládáme, že oba negativní faktory začnou v dalším průběhu roku slábnout, koruna by pak mohla zastavit své ztráty a začít lehce zpevňovat. Některé události posledních týdnů nám trochu dávají za pravdu, jiné však ne a ukazují na přetrvávající možná rizika pro českou měnu.

Pro korunu bezesporu vyznívají příznivě poslední výsledky průmyslových podnikatelských nálad. Nejde tolik o české indikátory (vylepšení zaznamenaly jak PMI, tak nálady podle ČSÚ), jako spíše o globální náladu v průmyslu. Globální index nákupních manažerů vystoupal v březnu na nejvyšší hodnotu od června 2023 – vylepšilo se jak hodnocení nových objednávek, tak výroby.

Na druhou stranu, pozitivní obrat v evropském průmyslovém sentimentu je zatím relativně malý a absolutní hodnota indexů nákupních manažerů v Česku i v Německu zůstává hluboko pod klíčovou úrovní 50 bodů – jednoduše řečeno, na výraznější “rozmrznutí ledů” v českém exportně orientovaném průmyslu si musíme počkat.

Navíc z pohledu evropských exportérů nevyznívá vůbec dobře rostoucí napětí v globálním obchodě. Zatím se jedná o drobné “přestřelky” – francouzské “vyloučení” čínských automobilek vyvolává “proti-reakci” u vína a koňaku.

Pravá zatěžkávací zkouška však může přijít na podzim s americkými volbami. Pokud by v případě vítězství Donalda Trumpa došlo k navýšení cel o 10 %, mohlo by to mít na německé vývozy podle propočtů tamních institutů dopad okolo 5 % (a další negativní dopady by zasáhly investice). To by ve finále byla špatná zpráva jak pro euro, tak i pro všechny středoevropské měny včetně koruny.

Navíc vyšší americká cla by pravděpodobně znamenala také vyšší americkou inflaci a vyšší úrokové sazby amerického Fedu (respektive jejich pozdější a pomalejší pokles). A to by byl pro korunu další problém. Sečteno, podtrženo, naše sázky na pozitivní obrat na koruně jsou zatíženy řadou rizik a nejistot. A jedním z hlavních jsou podzimní volby v USA.


Autorem komentáře je Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat