Přísliby oživení: silná spotřebitelská důvěra a solidní situace na pracovním trhu

Významné rozvolnění protiepidemických opatření se v květnu pozitivně promítlo do silného růstu maloobchodu. V meziročním srovnání navíc zafungoval efekt nízké statistické základny z loňského května. Velmi solidní vývoj květnového maloobchodu navíc již dopředu indikovala vyšší spotřebitelská důvěra a karetní transakce. Oproti dubnu maloobchodní tržby vzrostly o 7,3 % a meziročně o 8,1 %, respektive o 5,8 % po očistění o kalendářní vlivy.

„Za meziměsíčním růstem maloobchodu v květnu stál především prodej nepotravinářského zboží (11,8 %). Právě tato část maloobchodu v květnu pozitivně reagovala na rozvolnění protiepidemických opatření. V případě pohonných hmot (4,0 %) a hlavně potravin (2,0 %) již efekt rozvolnění nebyl tak významný,“ komentuje to analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

V meziročním srovnání výrazně vzrostly tržby za nepotravinářské zboží a za pohonné hmoty, což je již zmiňovaný efekt nízké statistické základny z loňského května. Opticky velmi silný meziroční růst tržeb si opět připsaly prodejci oděvů a obuvi (41,1 %), prodejci počítačů a komunikačních zařízení (16,6 %) či kosmetiky (14,0 %).

„Meziroční růst tržeb internetových prodejců v květnu činil „pouze“ 15,6 %, což je však dáno tím, že loni v květnu byly prodeje přes internet extrémně silné. Rozhodně tak na základě květnových čísel nelze říci, že poptávka nákupů zboží přes internet slábne. Naopak trend přesunu nákupů zboží z kamenných obchodů na internet a prostřednictvím zásilkové služby pokračuje. Dynamika prodejů přes internet z posledního roku však byla neudržitelná,“ vysvětluje Novák.

Velmi silný meziroční růst tržeb si v květnu přispaly opravy a prodej motorových vozidel a to o 34 % po očištění o kalendářní vlivy, kde velmi významně zafungoval efekt nízké statistické základny z loňska.

Silná spotřebitelská důvěra, velmi solidní situace na pracovním trhu a postupné rozvolňování úspor domácností do spotřeby budou podle ekonomů hrát důležitou roli pro pokračující oživení maloobchodu ve druhé polovině letošního roku.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat