Přehledně k cestování: Rakousko a Chorvatsko míří do červené, výjimka pro tranzit přes Slovinsko

Přinášíme pravidelný souhrn změn týkajících se cestování do zahraničí a následných návratů do České republiky. Tzv. cestovatelský semafor aktualizuje každý týden Ministerstvo zdravotnictví na základě dat ECDC o šíření nákazy covid-19. Vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci bude Rakousko a Chorvatsko od pondělí 13. září nově zařazeno do skupiny států s vysokým rizikem nákazy. Dobrou zprávou je aspoň to, že výjimka z povinnosti doložení bezinfekčnosti pro tranzit přes Slovinsko byla prodloužena do 19. září.
Rakousko a Chorvatsko míří mezi země s vysokým rizikem nákazy
V pondělí 13. září 2021 vstoupí v platnost aktualizovaná cestovatelská mapa. Nejvýraznější změnou je přesun Rakouska a Chorvatska do červené skupiny států, tedy těch s vysokým rizikem nákazy. Na přísnější podmínky nicméně musí být připraveni jen ti, kteří se z těchto zemí vrací do ČR a nejsou očkováni. V případě Rakouska zároveň zůstávají v platnosti všechny výjimky týkající se např. pendlerů, rodinných příslušníků a malého pohraničního styku. Kompletní pravidla návratu pravidelně aktualizujeme na webových stránkách MZV nebo webu Dovolená2021.cz.
Tranzit přes Slovinsko nadále možný bez dalších podmínek
Zůstává umožněn tranzit přes Slovinsko bez nutnosti prokazování bezinfekčnosti. Tato výjimka byla pro české občany opět prodloužena až do 19. září. Tranzit je možný bez překládání dalších potvrzení, pokud cesta nepřekročí 12 hodin od vstupu do země. Slovinsko je na cestovatelské mapě zařazeno do červené skupiny států, tedy těch s vysokým rizikem nákazy.
Do Kanady mohou cestovat plně očkovaní Češi
Kanada od 7. září otevřela hranice všem očkovaným turistům včetně Čechů. Kromě plné vakcinace, která byla provedena v Kanadě schválenými látkami (Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Janssen), je zároveň nutné ne více než 72 hodin před plánovaným odletem podstoupit PCR test (antigenní nestačí). Další podmínkou je vyplněný příjezdový formulář. Veškeré podmínky cestování do Kanady jsou pravidelně aktualizovány na webových stránkách naší ambasády v Ottawě.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat