Potraviny v dubnu výrazně zdražily, co čekat dál?

Designer

Ceny potravin nás v dubnu překvapily výrazným růstem napříč většinou kategorií od masa, přes mléčné výrobky po pečivo. Klesly pouze ceny olejů, tuků a zeleniny. Celkově vzrostly ceny potravin o 1,6 % meziměsíčně (naše očekávání +0,2 %), což nás vedlo k posunu inflační trajektorie pro nejbližší měsíce směrem vzhůru.

Nově očekáváme inflaci v blízkosti stávajících úrovní v květnu a v červnu, pak její pokles do blízkosti 2 % v letních měsících (původně jsme předpokládali pokles viditelně pod 2 %) a na konci opět nárůst do blízkosti 3 % (původně 2,7 %).

I když ceny potravin zůstávají spolu s některými službami (zejména nájemné a imputované nájemné) pro-inflačními riziky, výrazného rozjezdu potravinové inflace se v nejbližších měsících zatím neobáváme. Je třeba si připomenout, že ceny potravin od jara 2023 v Česku prakticky nepřetržitě klesaly a poslední měsíc zatím spíše vypadá jen jako “korekce” předešlých poklesů než výraznější obrat v trendu. Ostatně při porovnání s rokem 2019 je index cen českých potravin v obchodech (+35 %) zhruba na stejných úrovních jako index cen v obchodech německých (+36 %) a ceny potravin v německých obchodech jsou v posledních měsících víceméně stabilní (viz graf).

Stejně tak pohled na ceny potravinářského průmyslu v ČR i v celé EU zatím neukazuje na výraznější růst cen, spíše zastavení poklesu. Mezi jednotlivými kategoriemi samozřejmě převládají poměrně velké rozdíly a zatímco zpracovatelé olejů, tuků nebo obilovin hlásí další pokles cen ve výrobě, zpracovatelé mléčných výrobků nebo výrobci nápojů hlásí růst.

V případě vybrané zeleniny a ovoce čekáme v druhé polovině roku o něco výraznější růst cen (slabší úroda ovoce a dražší doprava), stejně tak v případě “cukrovinek” (odrážejících vysoké ceny kakaového bobu) a nápojů (odrážející vysoké ceny kávy). U zbytku potravin v tuto chvíli čekáme spíše klasický sezónní vývoj a zatím na tom nic nemění ani lehký růst cen zemědělské produkce – znepokojivější by bylo třeba zhoršení zatím relativně příznivých odhadů sklizně obilovin nebo opětovný nárůst cen energií (s dopadem do produkce potravin).

Pokud k ničemu takovému nedojde, čeká nás s potravinami spíše „návrat do normálu“. Z pohledu meziroční dynamiky inflace tak budou potraviny ještě v nejbližších měsících působit jako “brzda”. Jejich “pozitivní” efekt však bude časem vyprchávat a ke konci roku již pravděpodobně potáhnou meziroční inflaci směrem vzhůru.


Autorem textu je Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat