Potraviny v dubnu výrazně zdražily, co čekat dál?

Designer

Ceny potravin nás v dubnu překvapily výrazným růstem napříč většinou kategorií od masa, přes mléčné výrobky po pečivo. Klesly pouze ceny olejů, tuků a zeleniny. Celkově vzrostly ceny potravin o 1,6 % meziměsíčně (naše očekávání +0,2 %), což nás vedlo k posunu inflační trajektorie pro nejbližší měsíce směrem vzhůru.

Nově očekáváme inflaci v blízkosti stávajících úrovní v květnu a v červnu, pak její pokles do blízkosti 2 % v letních měsících (původně jsme předpokládali pokles viditelně pod 2 %) a na konci opět nárůst do blízkosti 3 % (původně 2,7 %).

I když ceny potravin zůstávají spolu s některými službami (zejména nájemné a imputované nájemné) pro-inflačními riziky, výrazného rozjezdu potravinové inflace se v nejbližších měsících zatím neobáváme. Je třeba si připomenout, že ceny potravin od jara 2023 v Česku prakticky nepřetržitě klesaly a poslední měsíc zatím spíše vypadá jen jako “korekce” předešlých poklesů než výraznější obrat v trendu. Ostatně při porovnání s rokem 2019 je index cen českých potravin v obchodech (+35 %) zhruba na stejných úrovních jako index cen v obchodech německých (+36 %) a ceny potravin v německých obchodech jsou v posledních měsících víceméně stabilní (viz graf).

Stejně tak pohled na ceny potravinářského průmyslu v ČR i v celé EU zatím neukazuje na výraznější růst cen, spíše zastavení poklesu. Mezi jednotlivými kategoriemi samozřejmě převládají poměrně velké rozdíly a zatímco zpracovatelé olejů, tuků nebo obilovin hlásí další pokles cen ve výrobě, zpracovatelé mléčných výrobků nebo výrobci nápojů hlásí růst.

V případě vybrané zeleniny a ovoce čekáme v druhé polovině roku o něco výraznější růst cen (slabší úroda ovoce a dražší doprava), stejně tak v případě “cukrovinek” (odrážejících vysoké ceny kakaového bobu) a nápojů (odrážející vysoké ceny kávy). U zbytku potravin v tuto chvíli čekáme spíše klasický sezónní vývoj a zatím na tom nic nemění ani lehký růst cen zemědělské produkce – znepokojivější by bylo třeba zhoršení zatím relativně příznivých odhadů sklizně obilovin nebo opětovný nárůst cen energií (s dopadem do produkce potravin).

Pokud k ničemu takovému nedojde, čeká nás s potravinami spíše „návrat do normálu“. Z pohledu meziroční dynamiky inflace tak budou potraviny ještě v nejbližších měsících působit jako “brzda”. Jejich “pozitivní” efekt však bude časem vyprchávat a ke konci roku již pravděpodobně potáhnou meziroční inflaci směrem vzhůru.


Autorem textu je Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat