Podíl nezaměstnaných v ČR v květnu znovu poklesl

lidl-gea5443786_1920

V květnu poklesl podíl nezaměstnaných v ČR na 3,5 %, z dubnových 3,6 %. Za poklesem stojí podle analytiků zejména sezónní vlivy. Ty by ale v následujících měsících měly hrát menší roli a během letních měsíců naopak vést k mírnému zvyšování.

I výsledek zaokrouhlený na dvě desetinná místa (3,45) napovídá, že situace na trhu práce zůstává velmi napjatá a varovné signály přicházející ze strany některých předstihových ukazatelů se ani nadále příliš neodráží v reálných výsledcích.

„Například podle květnového indexu nákupních manažerů dochází ve výrobě ke snižování zaměstnanosti již více jak půl roku v řadě. Konjukturální průzkum pak odhaluje takřka nejslabší sentiment u zaměstnavatelů od roku 2020. Podíl nezaměstnaných navzdory tomu od začátku roku klesá a sezónnost tak zůstává silnějším faktorem, než jak do trhu práce zasahuje slabší ekonomický vývoj,“ říká analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš.

Při srovnání s koncem dubna ubylo uchazečů o zaměstnání, mírně naopak přibylo volných pracovních pozic. Uchazečů evidoval Úřad práce o necelých 8 tisíc méně než na konci dubna, což odpovídá zhruba 254 tisícům. Podobně nízké číslo bylo zaznamenáno naposledy během loňského léta.

Volných pracovních pozic je čtvrtý měsíc v řadě více. Proti konci dubna se počet zvýšil o více jak 1 tisíc nad 285 tisíc. S výjimkou letošního ledna tak zůstává poměr pracovních pozic proti uchazečům jara 2018 kladný, aktuálně v poměru 1,13 volného pracovního místa na každého uchazeče.

Regionální pohled ukazuje, že v květnu opět poklesla nezaměstnanost ve všech sledovaných okresech. Nejnižší zůstává podíl nezaměstnaných v okrese Praha-východ (1,5 %), nejvyšší v okresech Karviná (8,2 %), Most (6,9 %) a Chomutov (6,2 %).

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat