Počet turistů v Česku dramaticky klesá i v porovnání s loňskem

V prvním letošním čtvrtletí jakoby Česko zmizelo z turistické mapy světa. Počet hostů v tuzemských ubytovacích zařízeních klesl na 281 894, což je dramaticky nižší číslo dokonce i v porovnání s každým ze čtvrtletí loňského, již pandemického roku. Meziročně pokles představuje 91,1 procenta. „Pravda je, že v loňském prvním čtvrtletí pandemie teprve propukala, Česko protipandemická opatření výrazněji pocítilo až v jeho poslední šestině,“ říká hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

„Chybějící hosté způsobili obří výpadky v tržbách hoteliérů, kteří se dostávají do existenčních problémů. Odvětví cestovního ruchu padlo na kolena a zvedat se bude velice obtížně. Kompenzace poskytnuté státem se ukazují jako nedostatečné a jistota brzkého zlepšení neexistuje. Vakcinace obyvatelstva sice přináší naději, ale ta může být pohřbena novými mutacemi koronaviru,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Propad turistického ruchu je patrný dokonce i například v porovnání s loňským čtvrtým čtvrtletím, kdy počet hostů byl zhruba 2,4násobný v porovnání s letošním čtvrtletím prvním. Výrazněji odpadají krátkodobá ubytování, například při obchodních cestách, neboť průměrný počet přenocování – tedy nocí strávených v daném ubytovacím zařízení – vzrostl letos v prvním čtvrtletí na rekordní hodnotu 3,8. Domácí, čeští turisté se ubytovávali v průměru dokonce na čtyři noci, zatímco před pandemií byl pro ně pro první čtvrtletí typický počet nocí strávených v ubytovacím zařízení 2,5 až tři.

S ohledem na epidemiologickou situaci musely být zrušeny firemní akce, wellness pobyty i sportovní zájezdy. „Pro hotely se tak poslední záchranou staly delší rodinné pobyty. Už loni proto začaly cílit na desítky tisíc domácností z velkých měst, které kvůli uzavření škol musely trávit čas v domácí izolaci. Hotely nabídly fungující restaurace, stabilní internet, bezpečné prostředí, často v zeleni, namísto městské zástavby, a tedy také odpočinek od všudypřítomného stresu. Na delší pobyty pak často poskytovaly výrazné slevy. I tak je nyní bankrotem ohrožena zhruba třetina hotelů. Naopak třeba kempy se o klientelu bát nemusí. Budou letos praskat ve švech. Češi totiž budou dovolenou opět ve zvýšené míře trávit doma,“ shrnuje Kovanda.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat