Oslabující dolar podpořil korunu

crown-g98c223c5f_1280

Minulý týden se nesl v duchu globálních událostí, kdy na dění na finančním trhu dopadaly zejména ekonomické výsledky vycházející ve Spojených státech. V úterý překvapila nižší než očekávaná spotřebitelská inflace, ve středu se pak přidal překvapivý pokles cen u amerických výrobců.

Dohromady jde o kombinaci, která alespoň podle investorů znamená takřka jistotu, že Fed na dalších zasedáních nebude mít motivaci ke zvyšování sazeb. Tržní sázky na další zvýšení poklesly pod 5 % a odhad na první snížení úrokových sazeb se posunul z léta již na začátek května.

To nemohl bez reakce ponechat ani americký dolar, který během týdne výrazněji oslabil až nad úroveň 1,09 EUR/USD. Posílení eura se následně pozitivně projevilo u dalších evropských měn, včetně koruny, která opět zamířila k hranici 24,50 EUR/CZK. Vítr z plachet ji nezval ani nižší než očekávaný výsledek inflace u tuzemských průmyslových výrobců, který představuje další – byť mírný – protiinflační signál hrající do karet prosincovému (21.12.) snížení sazeb ze strany ČNB.

Tento týden je z pohledu ekonomických dat výrazně poklidnější a vycházejí především předstihové ukazatele naznačující další ubírání světových ekonomik. Pozornost se tak postupně bude přesouvat k prosincovému rozhodování České národní banky, kdy naše aktualizovaná prognóza počítá se snížením sazeb o 25bb.

Debata ale bude opět vyrovnaná a možnost stability působí z našeho pohledu jen o něco málo pravděpodobněji. Komplikovanost ostatně naznačil minulý týden viceguvernér Jan Frait, který v listopadu patřil mezi minoritu hlasující pro snížení sazeb. Mimo jiné uvedl, že na prosincovém zasedání bude „velmi složitá debata a jak to (pozn. snižování úrokových sazeb) bude rychlé, skutečně o tom rozhodnou data v dalších týdnech“.

Případné komentáře naznačující snížení sazeb mohou přispět ke krátkodobému oslabení koruny nad úroveň 24,50 EUR/CZK, kterou očekáváme pro konec letošního roku, výhledově ale v příštím roce i nadále předpokládáme návrat na trend postupné apreciace.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat