Odhad vývoje české ekonomiky i přes pokles příjemně překvapil

Předběžný odhad vývoje domácí ekonomiky v 1. čtvrtletí letošního roku příjemně překvapil. Hrubý domácí produkt (HDP) poklesl v mezikvartálním srovnání jen o 0,3 % a meziročně o 2,1 %. „Vzhledem k probíhající pandemii a silným restriktivním omezením je nutné tato čísla i přes mínusové znaménko hodnotit pozitivně. Tržní očekávání byla totiž nastavena jednoznačně ve prospěch výraznějšího poklesu domácí ekonomiky,“ říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Vzhledem k tomu, že se jedná o předběžný odhad HDP, detaily zatím Český statistický úřad neposkytl. Za meziročním poklesem HDP stála především spotřeba domácností. To podle analytiků není s ohledem na omezenou činnost maloobchodu v kamenných prodejnách a útlum cestovního ruchu nijak překvapivé. „Kladně naopak do HDP přispívaly vládní výdaje a zahraniční poptávka. Právě zahraniční poptávka mohla v 1. čtvrtletí přispívat k tomu, že HDP nepropadl tak silně jak se počítalo,“ říká Novák.

Výhled na další čtvrtletí letošního roku se proto rýsuje v optimističtějším světle. Zpomalující pandemie, pokračující vakcinace, stále nízká nezaměstnanost a silné úspory domácností z předchozích čtvrtletí vytvářejí vhodné podmínky pro rychlé oživení domácí ekonomiky ve 2. čtvrtletí a především ve 2. polovině letošního roku.

„I když HDP skončil v prvním čtvrtletí v červených číslech, mluvit o další recesi je velmi předčasné. Je totiž velmi pravděpodobné, že už ve druhém kvartále díky plánovanému konci restrikcí se ekonomika začne vracet k růstu. Právě od dosud utlumených služeb bude možné očekávat impuls, který zesílí ještě ve druhé polovině roku,“ komentuje data analytik ČSOB Petr Dufek. 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat