Nezaměstnaných je opět méně, počet volných míst ale klesá

Podíl nezaměstnaných v červnu znovu klesl, z 3,2 % na 3,1 %. Uchazečů o zaměstnání je nejméně od března 2020, výrazně ale klesá i počet volných pracovních míst. O žádném ochlazení na trhu práce ale podle analytiků zatím mluvit nelze a nezaměstnanost měřená MPSV je tak nejnižší od začátku pandemie.

Za rychlým úbytkem volných pracovních stojí i nadále zejména příliv ukrajinských uprchlíků na tuzemský trh práce, kdy dochází k obsazování dlouhodobě neobsazených pozic. Podle posledních čísel získalo od začátku války v ČR místo přes 80 tisíc Ukrajinců.

Zatímco v posledních měsících hrála ve prospěch snižování nezaměstnanosti především sezónnost, v následujících měsících mohou sezónní vlivy působit v opačném směru a podíl nezaměstnaných tak může mírně stoupat. Důležitý proto bude vývoj po očištění, který ukáže, zda nedochází ke zpomalování na trhu práce, tak jak začaly naznačovat některé předstihové ukazatele.

Počet evidovaných nezaměstnaných poklesl v červnu o více jak 4 tisíce na 231 309 osob. Počet volných pracovních míst pak klesl o necelých 18 tisíc a poprvé od roku 2020 se dostal pod 320 tisíc. Poměrově tak na každého zaměstnance připadá zhruba 1,38 pracovního místa, což představuje mírné snížení proti květnu.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat