Nezaměstnanost v Česku stále nízká. Povyrostla jen mírně na 3,6 %

business-5779840_1280

Podíl nezaměstnaných osob v lednu letošního roku vzrostl na 3,6 % z prosincových 3,5 %. Podle analytiků k tomu přispěly výhradně sezónní faktory. „Na začátku kalendářního roku nezaměstnanost vzhledem k negativní sezónnosti vždy mírně vzroste, a tudíž nemá smysl ze současného zvýšení nezaměstnanosti dělat zásadnější závěry,“ komentuje čerstvá data analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Situace na domácím pracovním trhu podle něj zůstává pozitivní a je i nadále charakterizována vyšším počtem nabízených volných pracovních míst (v lednu 351,7 tis.), než počtem nezaměstnaných (267,1 tis.).

K určitému zlepšení navíc dochází v průmyslu, kde přeci jen začíná mírně polevovat tlak na straně dodavatelů. „Pandemie koronaviru, zdá se, již nepředstavuje pro většinu odvětví domácí ekonomiky výraznější problém. V dalších měsících, především od března, lze proto očekávat postupný pokles nezaměstnanosti. Rizikem je výraznější ochlazení domácí poptávky kvůli vysoké spotřebitelské inflaci s následným negativním dopadem na pracovní trh,“ odhaduje Miroslav Novák.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat