Nemovitosti v Česku i v EU zdražují. Lidé se bojí znehodnocení úspor

workers-659885_640

Ve třetím čtvrtletí loňského roku zdražovaly nemovitosti v ČR pátým nejrychlejším tempem v EU, meziročně o 8,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Eurostat. Rychleji nemovitosti zdražovaly už pouze v Lucembursku a v sousedních zemích Polsku, Rakousku a na Slovensku. Ještě v prvním loňském čtvrtletí zdražovaly nemovitosti v ČR až osmým nejvýraznějším tempem v EU, posledním čtvrtletí roku 2019 pak šestým nejvýraznějším tempem.

„Nutno navíc říci, že meziroční růstová dynamika v oblasti cen realit nijak nezmírnila ani na úrovni celé EU. V EU jako celku nemovitosti v roce 2020 dokonce zdražovaly v meziročním pohledu výrazněji, tempem převyšujícím pětiprocentní úroveň, než v roce 2019, kdy jejich meziroční růst skončil pod pětiprocentní úrovní,“ říká hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Lidé ve většině zemí EU podle něj v nemovitostech spatřují stále vhodný způsob uložení peněz a jejich ochrany před inflačním znehodnocením. Ve třetím čtvrtletí 2020 ceny nemovitostí podle Eurostatu klesaly v jediné zemi, a sice v Irsku – ovšem pouze o 0,3 procenta.

Růst cen nemovitostí v Česku souvisí i s tím, že se loni začalo stavět výrazně méně bytů. Za prvních jedenáct měsíců to bylo celkově o 7,4 % méně, jen v Praze dosáhl výpadek téměř 31 %. „Výrazného ochlazení na trhu nemovitostí se nejspíše nedočkáme ani v letošním roce. Vzhledem k omezené výstavbě, kterou potvrzují i statistiky stavebních povolení, není pravděpodobné, že by developeři trh zahltili novými nabídkami. Vzhledem k poměrně stabilní životní úrovni a perspektivě zvýšených příjmů domácností z titulu zrušení superhrubé mzdy není pravděpodobný ani otřes na straně poptávky,“ říká analytik ČSOB Petr Dufek.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat