Německý průmysl padá kvůli výpadkům subdodávek, zakázky ale rostou

forklift-835340_1280

Průmysl podle posledních statistických čísel poněkud klopýtá. Za únor poklesla výroby o 2 %, a to zejména kvůli propadům v hlavních odvětvích v čele s automobilkami, kde výroba meziročně poklesla o 8 %. „Na automobilky pravděpodobně dolehl dočasný nedostatek vstupů. Při pohledu na zakázky však pravděpodobně není důvod k pesimismu. Hodnota nových zakázek v sektoru automotive vzrostla meziročně o 8,9 % a to jak díky domácím, tak především zahraničním objednávkám. Touto optikou vypadá slabý únor spíše jako dočasné “klopýtání” částí průmyslu, které naráží na výpadky subdodávek, tedy něco, co by mělo časem pominout,“ říká hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Podobně dnes po ránu vyznívají i čísla z Německa. I když průmyslové zakázky už druhý měsíc v řadě svižně rostou, výroba v únoru opět lehce poklesla: o 1,6 % meziměsíčně, což v meziročním srovnání znamená pokles o 6,4 %. „I v největší evropské ekonomice zdá se budou největším problémem zpožďující se vstupy a pokles výroby by měl být pravděpodobně dočasný. Vedle silných zakázek tomuto “optimistickému” vysvětlení nahrávají i zde velmi silné podnikatelské nálady. Index nálady v průmyslu PMI vyskočil v březnu na 66,7 bodu – historická maxima,“ upozorňuje Bureš.

Celkově však solidní nálada v průmyslu na začátku roku podle ekonomů jen těžko vykompenzuje velmi slabý výkon odvětví služeb. Maloobchod zůstává přes kosmetické únorové vylepšení meziročně v hlubokém mínusu, a to jak v Česku, tak v sousedním Německu.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat