Německý ministr financí Christian Lindner (FDP) se v úterním rozhovoru vyjádřil proti klíčovému plánu německé vládní koalice na postupné ukončení těžby uhlí do roku 2030. Podle něj by snahy Německa ztratily smysl, pokud by ostatní země EU mohly volně zvyšovat emise podle současných pravidel. Na jeho vyjádření upozornil server Euractiv ve svém newstletteru The Capitals.
Německo původně mělo skončit s uhlím do roku 2038, vláda ale posunula termín na rok 2030. „Toto datum stejně klimatu nijak neprospěje, protože emise CO2 ušetřené v Německu mohou díky evropským pravidlům dodatečně narůstat například v Polsku,“ argumentoval Lindner v rozhovoru pro Kölner Stadt-Anzeiger.
„Dokud není jasné, že energie je dostupná a cenově přijatelná, měli bychom ukončit sny o postupném ukončení výroby energie z uhlí v roce 2030,“ dodal.
Lindner naráží na systém EU ETS, v rámci nějž uzavření jedné nebo více uhelných elektráren automaticky nesníží počet emisních povolenek v oběhu, pokud vláda včas nepožádá Evropskou komisi o jejich zrušení. Německo kvůli náročnému systému, který vyžaduje dva nezávislé odborné posudky, aby se určilo, kolik povolenek je třeba zrušit, lhůtu pro oznámení Komisi nedodrželo. To vedlo k tomu, že ostatní země EU mohly zvýšit své emise uhlíku.
Lindnerovo odmítnutí termínu pro ukončení těžby uhlí však nenašlo mnoho příznivců. Podle ředitele Německého hospodářského institutu Michaela Hüthera návrh „destabilizuje očekávání investorů“.