Německo by v EU rádo rozvolnilo pravidla pro státní podporu průmyslu

bundestag-204771_1280

Německo tlačí na Evropskou unii, aby umožnila členským státům více dotovat svá národní průmyslová odvětví. Z ostatních zemí však zní kritika, Německu by totiž takový krok mohl zajistit konkurenční výhodu. Na téma upozornil server Euractiv ve svém aktuálním souhrnu The Capitals. 

Rozvolnění pravidel státní podpory v EU se řeší v souvislosti s americkým zákonem o snižování inflace, který má americkou ekonomiku podpořit 500 miliardami eur. Masivní podpora mohla vést k tomu, že se evropský průmysl následně významně přesune do Spojených států. Obavy z toho má především Německo, které nyní tlačí EU k tomu, aby za USA nezaostávala a umožnila členským zemím své podniky více dotovat.

Rámec státní podpory je „třeba naléhavě reformovat a aktualizovat“, píše se v dokumentu německé vládní strany SPD z minulého týdne.

Takový možný krok ale znepokojuje řadu ostatních členských států, které se obávají, že by mohl Německu poskytnout konkurenční výhodu vůči zbytku bloku. Mezi „ohroženými“ ekonomikami by mohla být i ta česká.

„Uvolnění našich pravidel hospodářské soutěže a státní podpory většinou není preferovaným nebo nejpřínosnějším způsobem, jak řešit nové výzvy,“ uvedl pro EURACTIV mluvčí nizozemského ministerstva hospodářství. Opatření by podle něj mohlo snadno narušit hospodářskou soutěž a vést ke „škodlivým dotačním závodům“.

Před evropským soubojem „kdo dá víc“ varoval i český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09, EPP) s tím, že Česká republika by takovou soutěž prohrála.

Německo se zatím obavami okolních zemí příliš nezabývá. Server EURACTIV se na věc dotazoval německého ministerstva hospodářství, to se však nechtělo k otázce vyjadřovat. Rezort obavy odmítl s tím, že Německo pouze prosazuje zmírnění, nikoliv „opuštění vnitřní kontroly hospodářské soutěže v EU“.

(ZDROJ: EURACTIV Network)

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat