Nejvýznamnějším plátcem daně za rok 2023 je ČEZ

elek

Ministerstvo financí a Generální finanční ředitelství vyhlásily 22. ročník ocenění TOP20 plátců daně z příjmů právnických osob. Titul nejvýznamnějšího přispěvatele do státního rozpočtu v roce 2023 si odnesla společnost ČEZ.

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil ministr financí Zbyněk Stanjura a generální ředitelka finanční správy Simona Hornochová, kteří předali zástupcům oceněných společností skleněné plakety. Na druhém místě v žebříčku se umístila Škoda Auto a třetí příčku obsadila společnost EP Commodities. Žebříček oceněných společností byl sestaven podle výše odvedených plateb daně z příjmů právnických osob do veřejných rozpočtů v průběhu roku 2023.

Získat letos ocenění TOP20 plátce daně vyžadovalo odvést loni do veřejných rozpočtů na dani z příjmů právnických osob bezmála jednu miliardu korun. Některé z oceněných firem tuto částku i násobně přesáhly.

„Všem oceněným patří poděkování za významný přínos do státního rozpočtu, který umožňuje financovat veřejné služby, ať už školství, zdravotnictví či dopravní infrastrukturu. Nejen k těmto společnostem, ale i k menším podnikatelům se musí stát chovat partnersky, proklientsky a s respektem. A naopak tvrdě zasahovat tam, kde odhalíme úmyslné krácení daní. Jsem rád, že tuto mou vizi pro finanční správu paní generální ředitelka reprezentuje,“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura.

„Naším cílem je změnit vnímání finanční správy mezi podnikateli a běžnými občany. Klíčem k tomu jsou investice do modernizace našich systémů, které zajistí přívětivé digitální služby poplatníkům i zefektivnění fungování finanční správy uvnitř. Po desítkách let se podařilo změnit dodavatele ADISu za výrazně nižší cenu, vybíráme dodavatele nového daňového systému nDIS a konečně stavíme moderní datový sklad, který nám ušetří spoustu ruční práce při analýze dat, bez které se dnes správa daní neobejde. S těmito IT systémy významně zefektivníme naši činnost a poplatníkům ušetříme administrativu tím, že jim dokážeme být maximálně nápomocní. Také kontrolní aktivity lépe zacílíme jen tam, kde systémy detekují různé typy anomálií,“ doplňuje generální ředitelka finanční správy Simona Hornochová.

Finanční správa v roce 2023 vybrala na daních celkem 1 209,3 mld. Kč, meziročně o 206,4 mld. Kč více (+ 20,6 %). Jen na dani z příjmů právnických osob se jedná o roční částku 304,1 mld. Kč, meziročně o 75,4 mld. Kč více (+ 33,0 %.) Níže zveřejněný přehled TOP20 plátců daně je seřazen sestupně v pořadí podle výše uhrazené daně. Všechny tyto společnosti daly finanční správě svůj souhlas se zveřejněním výsledků.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat