Návštěvnost hotelů v České republice táhli v létě turisté ze zahraničí

Příjezdová turistika je zajímavou složkou tuzemského exportu. V srpnu návštěvnost hotelů v České republice táhli právě turisté ze zahraničí. Přijelo jich celkem 737 427, což znamená meziročně nárůst o téměř 90 %. Statistika je silně ovlivněna předchozími covidovými omezeními. Hosté z ciziny tak v posledním prázdninovém měsíci tvořili víc než 50 % tuzemské hotelové klientely. Nejvíc přijelo Němců (164 tisíc), Poláků (74,5 tisíc), Slováků (72,4 tisíc) a Američanů (37 tisíc).

„I když je zřejmé, že zahraniční návštěvnost v porovnání s pandemickými lety zlepšuje, na čísla roku 2019 jsme se zatím nedostali. Jsou nižší o 24,4 %. Roli zde stále hraje výpadek turistů z Ruska a Číny,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget.

„Protože víme, že lidi při rozhodování o tom, kam pojedou, zajímá, jak dlouhé, časté a pohodlné jsou lety, dlouhodobě pracujeme na zlepšení. Naposledy jsme se tak zúčastnili vládní hospodářské mise pod hlavičkou ministerstva dopravy do Kanady. Jednali jsme tam právě o přímém, a tudíž pohodlnějším i kratším, leteckém spojení,“ dodává Herget.

Ze statistik, které publikoval Institut turismu CzechTourismu, vyplývá i to, že domácí turisté tuzemské hotely letos v srpnu využívali méně než loni. Meziroční pokles o 14,5 % znamená 736 882 příjezdů. Negativní roli už zde mohla sehrát aktuální sociálně-ekonomická situace, kdy se ještě větší vliv vysokých cen energií dá očekávat na podzim a v zimě.

„Pokud bychom však to, jak v srpnu do tuzemských hotelů jezdili obyvatelé České republiky, srovnali s obdobím před pandemií covid-19, příjezdy vzrostly. Byly o 23,6 % vyšší než v roce 2019,“ říká vedoucí Institutu turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Petr Janeček a dodává: „Zatímco druhý měsíc letních prázdnin před třemi lety se v hotelích v ČR ubytovalo 596 413 rezidentů, o rok později to bylo už 754 304 občanů ČR a loni se jednalo dokonce o 861 994 tuzemských hotelových hostů.“

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat