Naše přístroje jsou u výzkumu nemocí i léků a honosí se světovými nej

Tomáš Papírek, jeden ze zakladatelů firmy, finanční ředitel.

Společnost Delong Instruments, která se zabývá elektronovou optikou a mikroskopií a vakuovou technologií pro vědu, výzkum a medicínu, letos oslaví už třicet let existence. Pro své klienty je zárukou špičkové kvality, ale i naprosté diskrétnosti. Člen představenstva a finanční ředitel společnosti Tomáš Papírek v rozhovoru pro web aexport.cz popisuje historii a produktové zaměření firmy a prozrazuje, kde Delong Instruments získává zaměstnance či jak přečkala pandemii covidu.

Jaká odvětví nejčastěji využívají vaše produkty a v čem jsou pro ně přínosné či důležité?

Cílovou oblastí našich produktů jsou věda a výzkum, a to jak v oblasti živých, tak materiálových věd. Naše přístroje se tak podílí na výzkumu různých nemocí a léků, vývoji nových materiálů a dalších. Důležitou oblastí, v níž se uplatňují, je také medicína – rychlá a jednoduchá diagnostika řady nemocí. V neposlední řadě pak naše přístroje slouží ke vzdělávání nové generace vědců a zdravotníků.

Pokud si zájemce zadá do Google jméno vaší firmy, najde třeba odkaz na článek, ve kterém se píše, že „společnost patří mezi světové špičky v transmisní elektronové mikroskopii“. Co si pod tím můžeme představit?

Zkusím to vysvětlit na konkrétních příkladech. Delong Instruments například vyrábí nejmenší transmisní elektronové mikroskopy na světě.Model LVEM 5, je dokonce jediným stolním transmisním elektronovým mikroskopem na světě. Dalším příkladem mohou být činnosti našeho výzkumu a vývoje: výstupy práce našich kolegů jsou součástí elektronových mikroskopů a dalších zařízení, která se honosí světovými nej. V této oblasti, bohužel, nemůžeme být konkrétnější, jelikož se jedná o výrobce zařízení pro polovodičový průmysl. Ostatně, jedním z důvodů, pro které si světoví výrobci vybírají jako partnera Delong Instruments, je naše naprostá diskrétnost.

Zkuste stručně popsat historii firmy. Co stálo u jejího vzniku?

Delong Instruments je česká společnost, která se od roku 1992 zabývá především elektronovou optikou a mikroskopií a vakuovou technologií. Její činnost zahrnuje výzkum a vývoj, konstrukci, výrobu, montáž a testování různých fyzikálních přístrojů. Kromě vlastní řady nízkonapěťových elektronových mikroskopů LVEM a elektronových trysek DIGUN jsme uznávaným dodavatelem vakuových komponent, komponent pro zdroje v rentgenové mikroskopii a komplexních mechatronických systémů pro laserové aplikace. Společnost je známá svými jedinečnými zákaznickými řešeními a jako dodavatel speciálních komponent vyrobených od prvního návrhu až po finální zařízení.

U vzniku společnosti jsme stáli tři, všichni profesně spojeni s vývojem elektronových mikroskopů v Ústavu přístrojové techniky Akademie věd a v Tesle Brno. Pan profesor Delong byl samozřejmě u založení firmy a souhlasil s uvedením svého jména v názvu firmy, ale chtěl zůstat nezávislým vědcem.

Kde získává vaše společnost lidi a co všechno musí umět ti, kteří chtějí u vás pracovat?

Společnost má relativně stabilní personál, primárně se snažíme získávat pracovníky zapojením aktivních studentů vysokých škol již během studia, pokud jde o vývojové i technické pracovníky.

Brněnská aglomerace má výhodu v kvalitním technickém i univerzitním školství. A co musí umět? Hlavně musí mít chuť pracovat a všechno ostatní je už naučíme.

V jaké kondici se nachází společnost Delong Instruments nyní a jaká je vaše role v ní?

Z našeho pohledu je společnost v dobré kondici. A pokud se na to podívám z pohledu objednávek a kontraktů, kdy máme pokryto pro letošní rok 80 procent obratu a pro příští rok 50 procent obratu, tak jsou s námi určitě spokojeni i naši zákazníci. Já jako člen představenstva a CFO mám na starosti firemní finance.

Jak je vaše společnost velká, kolik zaměstnává lidi a v jakých řádech se pohybuje její obrat?Společnost Delong instruments patří skupiny středních firem, kmenových zaměstnanců je v současné době 90 a dále máme několik studentů z vysokých škol pracujících na dohody. V posledních letech se roční obrat firmy pohybuje mezi 250 a 270 miliony korun.

Jak jste se vypořádali s opakovanou pandemií covidu? Nakolik to ovlivnilo váš byznys?

Pandemie nás samozřejmě postihla jako každou výrobní firmu, zejména v dodavatelsko -odběratelských vztazích z termínových důvodů a současně zvýšeným nárokem na organizaci vnitřních procesů v souvislosti s covidovou absencí pracovníků. Vzhledem k tomu, že elektronové mikroskopy vyžadují instalaci a zaškolení přímo u zákazníka našimi pracovníky, tak během covidových opatření v celém světě se nám posunovaly termíny a tím i platby za tyto dodávky. Nicméně jsme silná společnost, tak nám toto nezpůsobilo žádné zásadní problémy.

Covid zásadně ovlivnil světovou ekonomiku včetně obchodních vazeb mezi firmami i státy. Jak na tento stav nahlížíte z pohledu vaší firmy, ale i globálně jako člen výboru Asociace exportérů?

Z pohledu člena výboru Asociace exportérů to hodnotím jako nějakou krizi, která dopadá na někoho více a na někoho méně. A takových krizí bylo již několik a ti silní z toho vždy vyšli silnější.

Naše produkce není rychloobrátková, ale naopak proces výroby mikroskopu trvá podle typu od sedmi do dvanácti měsíců. Takže byli jsme schopni utlumit výrobu a kapacity přesunout do vývoje pro budoucnost.

Současným světovým děním hýbe válečný konflikt na Ukrajině. Jaký bude mít podle vás dopad na světovou ekonomiku a mezinárodní obchod? Ovlivní tato událost nějak i vaši společnost?

Vliv bude mít určitě, ale predikovat jak to dopadne, je velmi předčasné. Aktuálně naše obchodní vztahy s Ruskou federací, Běloruskem a Ukrajinou jsou nulové.

Jaké jsou plány společnosti Delong Instruments pro letošní rok?

Nemáme zásadní investice, jelikož jsme v loňském roce proinvestovali 30 milionů korun do rozšíření čistých prostor. Hlavní plán je optimalizace interních nákladů, restrukturalizace dodavatelských vztahů. A to zejména s ohledem na inflaci.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat