Nálada v průmyslu pod bodem mrazu, hraje se o energie v roce 2023

Nálada v českém průmyslu dál klesá a potvrzuje příchod recese. Na tu ukazují jak poslední indexy nákupních manažerů, tak i čísla z Českého statistického úřadu. Index PMI v průmyslu poklesl na 44,7 bodu – výrazně pod úroveň 50 bodů oddělující kontrakci od expanze a na nejnižší úrovně od roku covidového jara 2020. Hlavním problémem zůstává inflace – tempo růstu cen vstupů překvapivě oproti srpnu podle průzkumu opět zrychlilo a vysoké ceny jsou jedním z hlavních důvodů, proč padá poptávka. Nové objednávky šly dolů sedmý měsíc v řadě a to nejprudším tempem za poslední dva roky.

Nelichotivé vyhlídky průmyslu potvrdil i průzkum Českého statistického úřadu, podle kterého nálada v průmyslu spadla na nejnižší úrovně od podzimu 2021. Uvidíme, zda to v tomto týdnu potvrdí i tvrdá čísla za průmyslovou produkci a nové zakázky za srpen – předpokládáme další meziměsíční pokles produkce napříč většinou odvětví s čestnou výjimkou sektoru automotive. V základním scénáři předpokládáme, že vysoká inflace povede k slabší poptávce (nejen) po českém průmyslovém zboží a to stáhne českou ekonomiku v druhé polovině roku 2022 (popřípadě na začátku roku 2023) do mělké recese.

Situaci ovšem může zkomplikovat výraznější nedostatek plynu v průběhu zimních měsíců nebo jeho extrémně vysoká cena pro tu část průmyslu, která nebude krytá vládními stropy. Pokud by v důsledku toho docházelo k nucenému vypínání energeticky nejnáročnějších částí českého průmyslu, došlo by na “tvrdou” recesi a celkové náklady pro české hospodářství by byly výrazně vyšší. Situace se v českém hospodářství může rapidně zhoršit od startu nového roku – pro rok 2023 má podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy zafixované ceny energií pouze pětina firem.

Letos přitom těžily ze zafixovaných cen elektřiny dvě třetiny podniků a ze zafixovaných cen plynu dokonce 69 % podniků v průmyslu a dopravě. Bez zásahu státu by byl start do nového roku pro velkou část podniků asi těžko stravitelný – výkon českého hospodářství proto kriticky ovlivní účinnost podpůrných kroků připravovaných vládou (stropy pro malé podniky a kompenzace pro velké), a to i v porovnání s okolními zeměmi EU (například velkým plynovým balíkem přijatým německou vládou).


Autorem analýzy je Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat