Mzdy v české ekonomice poskočily přes pět procent vzhůru

Čeští zaměstnanci se mají statisticky vzato finančně opět o něco lépe. Růst průměrné mzdy ve 3. čtvrtletí výrazně zrychlil. Průměrná hrubá měsíční mzda se meziročně nominálně zvýšila o 5,1 % na 35 402 korun. Vzhledem k poměrně vysoké inflaci však reálný růst mezd zaostal, činil 1,7 %. Stejně jako průměr vzrostl i medián o 5,1 %; mediánová mzda se zvýšila na 31 183 korun.

„Během léta významně poklesl počet zaměstnanců, kteří v tomto období pobíral částečnou náhradu mzdy či ošetřovné. Významnou roli sehrál program Antivirus. S ohledem na covidovou pandemii zůstává i mzdový vývoj do určité míry zkreslen státními programy, což bude ve zvýšené míře platit i pro 4. čtvrtletí,“ komentuje situaci analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Růst mezd ve 3. čtvrtletí táhnul především veřejný sektor, když nejrychleji rostly mzdy ve zdravotnictví a sociální péči. Výrazně nadprůměrně však rostly mzdy i ve veřejné správě a ve školství. V soukromém sektoru dvouciferně vzrostla mzda v administrativě, kde však zároveň došlo k výraznému poklesu zaměstnanosti. Solidní byl růst mezd byl podle předpokladu v sektoru IT.

Výrazně podprůměrný byl naopak růst ve zpracovatelském průmyslu. Ubytování a pohostinství zaznamenalo rovněž výrazně podprůměrný růst mezd a také výrazný pokles zaměstnanosti (-15 %). V rámci krajského srovnání nejpomaleji rostly mzdy v Praze (3,5 %).

„S ohledem na vyšší inflaci a druhou vlnu pandemie stále nelze vyloučit, že za celý letošní rok reálně průměrná mzda poklesne, což se stalo naposledy v roce 2013,“ upozorňuje Novák.

„Vzhledem k lockdownovému režimu v posledním čtvrtletí lze opět očekávat zpomalení růstu mezd především v dotčených odvětvích. Naproti tomu setrvalý růst mezd bude pokračovat ve veřejné sféře a průmyslu, který je druhou vlnou pandemie ovlivněn jen ve velmi omezené míře,“ přidává svůj odhad analytik ČSOB Petr Dufek.

Zaměstnanci by si měli polepšit i díky navrhovaným daňovým změnám, upozorňuje hlavní ekonom BHS Securitas Štěpán Křeček: „Díky plánované změně daňového systému se zvýší čisté mzdy zaměstnanců, i když jim zaměstnavatelé nezvýší hrubé mzdy. To povede ke zvýšení životní úrovně zaměstnanců, aniž by se musely zvyšovat mzdové náklady firem.“

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat