MPO znovu spouští „ošetřovné“ pro OSVČ

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které musely po uzavření škol a sociálních zařízení přerušit podnikání v souvislosti s péči o dítě do deseti let či handicapovaného člověka, mohou požádat o dotaci v rámci výzvy z programu COVID – „Ošetřovné“ pro OSVČ.  Ta aktuální je za říjen, detaily na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.

Žádosti se přijímají od pondělí 9. listopadu do středy 9. prosince 2020. Dotace za jeden kalendářní den včetně víkendů a svátků (nikoliv však podzimních prázdnin) bude 400 Kč.

Za říjen jde celkem o 16 dní, maximálně tak bude moci OSVČ dostat „ošetřovné“ 6 400 Kč. Žádosti se vyřizují nejrychleji v případě, že přijdou datovou schránkou. MPO je bude přijímat také e-mailem s elektronickým podpisem či poštou, ideálně doporučeně. Již není nutné dokládat potvrzení o uzavření školského zařízení či zařízení sociální péče.

Za  normálních okolností OSVČ ze zákona nárok na krátkodobé ošetřovné nemají.

„Dotaci z programu COVID – „Ošetřovné“ pro OSVČ nebude možné kombinovat s kompenzačním bonusem, který po schválení potřebného zákona bude vyplácet Ministerstvo financí, resp. Finanční správa,“ upozorňuje ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání MPO Pavel Vinkler.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat