Miroslav Novák: Zvýšení úrokových sazeb ve druhé polovině letošního roku je reálné

Bankovní rada ČNB na dnešním zasedání v souladu s předpoklady ponechala úrokové sazby beze změny. Hlavní úroková sazba tak setrvává na úrovni 0,25 % a diskontní na 0,05 %. Hlavní pozornost se soustředila na novou makroekonomickou prognózu. Klíčovým sdělením je, že bankovní rada je i nadále připravena začít ve druhé polovině letošního roku zvyšovat úrokové sazby, a to za předpokladu zřetelného odeznívání pandemie během jara. A zároveň navzdory tomu, že v nové makroekonomické prognóze ČNB počítá s výraznějším zpomalením spotřebitelské inflace v letošním roce ke 2 % a se silnějším kurzem koruny vůči euru. Rizikem zvyšování sazeb zůstává naopak pomalejší odeznívání pandemie, což by znamenalo nutnost udržovat déle uvolněné měnové podmínky.

V nové makroekonomické prognóze ČNB významněji snížila odhad inflace pro letošní rok na 2 % a zároveň průměrný kurz koruny vůči euru v letošním roce na 25,80 CZK/EUR oproti 26,60 CZK/EUR v listopadové prognóze. V letošním roce zároveň ČNB počítá se zrychlením HDP o 2,2 %, což si lze vyložit jako dopad expanzivní fiskální politiky do hospodářského růstu. Pouze výhled na tržní sazby (3měsíční PRIBOR) zůstal v podstatě nezměněn.

Dopad na kurz koruny byl během tiskové konference relativně omezený, což lze odůvodnit tím, že koruna výrazněji posílila již v první polovině tohoto týdne. Vzhledem ke skutečnosti, že bankovní rada i nadále signalizuje zvýšení úrokových sazeb ve druhé polovině roku jako reálnou možnost, tak se zvyšuje pravděpodobnost toho, že se koruna i v nadcházejících týdnech udrží pod hranicí 26 CZK/EUR.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat