Meziročně inflace v říjnu sice vzrostla, reálně ale dále klesá

Spotřebitelské ceny v říjnu vzrostly: o 0,1 % ve srovnání se zářím a o 8,5 % ve srovnání s loňským říjnem. Zatímco tempo meziroční inflace v průběhu letošního roku měsíc, co měsíc nepřetržitě klesalo z lednových 17,5 % až na zářijových 6,9 %, tak v říjnu došlo poprvé ke zvýšení na zmiňovaných 8,5 %. Obratem je však třeba dodat, že zvýšení meziročního tempa inflace bylo očekávané a dopředu velmi dlouho avizované.

Zároveň je třeba zdůraznit, že vyšší meziroční inflace bude dočasná a bude se týkat primárně letošního 4. čtvrtletí. Důvodem je již mnohokráte zmiňovaná aplikace tzv. Úsporného tarifu a efekt uměle nižší statistické základny z loňského 4. čtvrtletí. ČNB ve své prognóze očekávala pro říjen meziroční růst spotřebitelských cen „jen“ o 8,3 %.

V souhrnu za letošní rok očekávám růst spotřebitelské hladiny o 10,8 %. Směrem do r. 2024 bude klíčová lednová inflace, na základě které bude jasnější, zda se růst spotřebitelských cen vrátí zpět ke 2 %, tj. na inflační cíl ČNB.

Co stálo v říjnu za mírným meziměsíčním růstem cenové hladiny? Zdražovalo se v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje a odívání a obuv. Z potravin došlo ke zdržení např. vepřového masa, vajec či polotučného mléka a másla a také ovoce a zeleniny. Zdražování v oddílu odívání a obuv mělo především sezonní charakter s ohledem na blížící se chladné měsíce. Zlevňovalo se naopak v oddílu bydlení, voda, energie a paliva a to primárně kvůli poklesu cen elektřiny, zemního plynu a tepla a teplé vody. Ve většině ostatních oddílů spotřebního koše se ceny v říjnu meziměsíčně výrazněji neměnily.

V meziročním srovnání v říjnu růst cenové hladiny zrychlil na 8,5 % s ohledem na avizovaný statistický dopad Úsporného tarifu. Díky tomu se v říjnu dominantním přispívatelem do inflace stal oddíl bydlení s energiemi (dvě třetiny meziročního růstu cenové hladiny). K dalšímu zvolnění meziroční inflace došlo v říjnu u potravin. U imputovaného nájemného meziroční růst cen stagnoval. Ceny služeb v říjnu vzrostly o 6,1 % a ceny zboží o 10,1 % (opět efekt Úsporného tarifu).

V souhrnu za letošní rok očekávám růst spotřebitelské hladiny o 10,8 %. Směrem do r. 2024 bude klíčová lednová inflace, na základě které bude jasnější, zda se růst spotřebitelských cen vrátí zpět ke 2 %, tj. na inflační cíl ČNB. Pokud vyjdu z předpokladu, že v lednu oproti prosinci dojde k meziměsíčnímu růstu cen v rozmezí 1,5 % až 2 %, tak bychom se s meziroční inflací měli dostat do rozmezí 2,7 % až 3,3 %, což je již na horní hranici tolerančního pásma ČNB.


Autorem textu je Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat