Ceny kakaa na světových trzích vystřelily do oblak. Prodává se nejdráže od druhé poloviny 70. let minulého století, tedy od doby, kdy velká část současných obchodníků na burze ještě ani nebyla na světě.
Burzovní cena kakaových bobů stabilně roste od začátku letošního roku. V lednu se pohybovala okolo 2500 dolarů za tunu, ale na konci první listopadové dekády již protnula hranici 4000 dolarů.
V úterý 21. listopadu dosáhla dosud své nejvyšší úrovně 4136 dolarů (přibližně 91 160 korun) za tunu, čímž překonala svoje 46leté maximum. Za růstem ceny kakaa stály obavy, že jeho současná produkce nebude schopna uspokojit poptávku a doplnit zásoby po světě.
Mezinárodní organizace pro kakao (The International Cocoa Organization; ICCO) odhadla, že v sezóně 2022 až 2023, která skončila v září, byl deficit na trhu s kakaem až 100 tisíc tun.
Jednou z příčin je, že sklizeň kakaových bobů narušily nepříznivé povětrnostní podmínky. Týká se to především Pobřeží slonoviny či sousední Ghany, na něž připadá klíčový podíl světové produkce.
Nejprve panovalo extrémní sucho, které na podzim vystřídaly silné deště.
A právě nedávný silný déšť v západní Africe způsobil rozšíření choroby, která napadla kakaové boby přímo na plantážích. Výskyt a šíření choroby, která způsobuje zčernání a hnilobu bobů, by mohlo mít za následek nižší kvalitu i produkci kakaa. Tím však „morové rány“ neskončily.
Další hrozbou pro plantáže je šíření viru oteklých výhonků. Tento virus se přenáší prostřednictvím moučnic, které se živí mízou kakaových rostlin. Choroba nejprve výrazně snižuje výnosy kakaovníků až stromy nakonec zcela zabije. Tropical Research Services odhaduje, že asi 20 procent úrody kakaa v Pobřeží slonoviny je infikováno právě tímto virem.
V Ghaně k tomu přibyl další problém. Tamní regulátor kakaového trhu již16. srpna uvedl, že někteří z místních pěstitelů kakaa pravděpodobně nesplní některé ze svých závazků na následující sezónu. Očekává se totiž, že úroda kakaa v roce 2022/23 v Ghaně bude kolem 683 tisíc tun, což je 13leté minimum; čtvrtinu pod původními odhady ve výši 850 tisíc tun. I kvůli tomu ghanský regulační úřad odložil dodávky na trh ve výši 44 tisíc tun.
Tyto negativní střípky se pak slévají do nervozity na trhu a ta je motorem bezprecedentního cenového růstu. Tomu přispívá přesvědčení globálního trhu, že v sezóně 2023/2024 nebude dostatek kakaa. Není tedy vyloučeno, že v následujících dnech a týdnech budou současné cenové rekordy ještě překonány.