Maso a mléčné výrobky dál zlevňují. Co to znamená pro únorovou inflaci?

fauna-2713066_1280

Potraviny táhnou inflaci v roce 2024 výrazně dolů. Zatímco řada služeb meziročně v lednu dál zdražovala (např. necelých +9 % v pohostinství a hoteliérství), potraviny v lednu meziročně zlevnily v průměru o necelých 5 %. A nejde jen o efekt vysoké srovnávací základny – tj. drahých potravin na začátku uplynulého roku. Řada potravin zlevňovala v poslední době viditelně i z měsíce na měsíc – zejména pečivo, mléčné výrobky a pak také maso.

A podle posledních průzkumů na trhu se zdá, že klíčové potraviny pokračují v poklesu i během února. Najdou se samozřejmě i výjimky jako dražší zelenina nebo španělskými suchy těžce zkoušený olivový olej, většina potravin však podle dostupných informací zatím pokračuje v sestupné trajektorii.

Podle předběžného šetření ČSÚ pokračují v pozvolném poklesu zejména ceny masa i mléčných výrobků. Hlavním důvodem je pokles cen zemědělských výrobců – ceny dosáhly svého vrcholu na začátku roku 2023 (rostlinná výroba ještě dříve) a od té doby setrvale klesají. Svoji roli však pravděpodobně sehrává také slabá spotřebitelská poptávka. Česko si prošlo relativně hlubokým útlumem spotřebitelských výdajů, který překvapivě silně zasáhl i segment potravin.

V prosinci 2023 tak byly reálné útraty Čechů za potraviny při porovnání s rokem 2019 nižší o více než 11 %. A právě proto jsou pravděpodobně maloobchodní řetězce ochotnější relativně pružně promítat ceny vstupů do cen na pultech. A v neposlední řadě mohla signalizační efekt sehrát také nižší DPH na začátku roku. Část analytiků se sice obávala, že lednové zlevnění z titulu DPH mohou časem řetězce “otočit zpět” – zatím se však zdá, že se tak ve větší míře neděje.

To vše jsou relativně příznivé zprávy pro inflaci, která podle našich předběžných odhadů může v únoru dál zvolnit svoji meziroční dynamiku a klesnout do blízkosti 2,1 % (z 2,3 %). Zajímavé však bude vidět, zda levnější potraviny a celkově nižší inflace časem ovlivní také inflační očekávání podniků. A pak také ceny služeb, například v restauracích a rekreačních zařízeních, kde je inflační momentum stále velmi silné. A právě zvýšená inflační očekávání a dynamika cen služeb spolu se slabou korunou zůstanou hlavními důvody pro jistou dávku opatrnosti na nejbližších zasedáních ČNB.


Autorem analýzy je Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat