Maloobchodní tržby hlásí razantní pokles. Domácnosti omezují své útraty

coffee-g07c76c716_1280

Tržby obchodníkům v květnu prudce poklesly. Oproti dubnu se maloobchodní tržby snížily o 2,3 % a oproti loňskému květnu o 6,9 %. Za prvních pět měsíců letošního roku maloobchodní tržby sice meziročně vzrostly o 3,2 %, ale především kvůli tomu, že loňský začátek roku byl velmi negativně poznamenán protipandemickými omezeními.

„Pokud se podíváme na trendový vývoj maloobchodu tak, od poloviny loňského roku dochází v průměru k setrvalému poklesu maloobchodních tržeb a na tomto negativním trendu se nic nezmění ani ve druhé polovině letošního roku,“ upozorňuje analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Maloobchodní tržby v květnu meziročně poklesly až na výjimky (farmaceutické, zdravotnické a drogistické zboží) ve všech sortimentních skupinách. Za nepotravinářské zboží se tržby meziročně snížily o 7,6 %, za potraviny o 6,3 % a za pohonné hmoty o 5,2 %. V meziměsíčním srovnání tržby za nepotravinářské zboží poklesly o 2,5 %, za potraviny o 3,0 % a výjimkou byl růst tržeb za pohonné hmoty o 1,1 %.

„Hluboký květnový pokles maloobchodu v kombinaci s výrazným poklesem spotřebitelské důvěry v letošním roce ukazuje, že domácnosti začínají ohledně spotřeby prudce šlapat na brzdu. Není se ostatně čemu divit. Spotřebitelská inflace trhá rekordy a nejvíce v citlivých položkách jako jsou energie a stále více i potraviny,“ říká Novák.

Obavy spotřebitelů z inflace jsou rekordní a rovněž i strach domácností ze zhoršení jejich finanční situace se začal na jaře prudce zvyšovat. Pokud jde o maloobchod, tak druhá polovina letošního roku bude z výše uvedených důvodů téměř jistě ve znamení setrvalého poklesu tržeb.

„Pokles aktivity v maloobchodu se očekával, dostavil se ale více abruptně. Vzhledem k záporným reálným mzdám a očekávánému dalšímu zdražení energií v červenci a patrně i na podzim zůstane spotřebitelská nálada na bodě mrazu, což bude držet tržby v maloobchodu utlumené navzdory příznivé situaci na trhu práce,“ konstatuje David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank.

Z pohledu výkonu HDP ve druhém čtvrtletí ubírá podle něj dnešní zveřejnění na optimismu, který nedávno poskytl lepší než očekávaný výsledek průmyslu . Příchozí data z reálné ekonomiky prozatím indikují, že česká ekonomika ve druhém čtvrtletí mezičtvrtletně poklesla.

„Naše prognóza ze začátku května odhadovala meziroční pokles maloobchodních tržeb letos o 0,6 %. Z dnešního pohledu data ukazují na horší výsledek,“ říká Vagenknecht.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat