Maloobchod v září meziměsíčně rostl, meziročně ale dále klesá

shopping-gcaf19ca3e_1280

Maloobchodní tržby v září překvapily lepším než očekávaným výsledkem, mírné revize směrem vzhůru se dočkala i srpnová statistika. Meziměsíčně tak tržby proti předchozímu měsíci rostly reálně o 0,8 %, stejně i při odečtení vlivu aut. Meziročně ale zůstává český maloobchod dále v relativně hlubokém záporu a reálně tržby klesly o 5,6 %.

Trh byl naladěn více negativně, když očekával pokles o 8 %. K lepšímu výsledku pomohl proti srpnu mírnější propad napříč sektory, zejména u potravin, pohonných hmot a internetových obchodů. Projevovat se pozitivně mohly i dopady v srpnu vypláceného pětitisícového příspěvku na dítě, a opožděné nákupy školních potřeb. Meziročně tržby klesaly v září popáté v řadě.

V maloobchodu se i nadále projevuje očekávaný negativní efekt poklesu kupní síly, kdy růst mezd nestíhá dorovnávat vysokou inflaci. Ta v září dosáhla 18 %. Spolu s tím u spotřebitelů přetrvává nejistota ohledně další vývoje, a to jak finančního, tak i celkově ekonomického, který se může ve výsledku projevovat i na trhu práce.

Říjnový průzkum mezi spotřebiteli od Českého statistického úřadu ukázal, že nálada je nejslabší v historii měření. K poklesu došlo takřka ve všech kategoriích s výjimkou obav z dalšího růstu cen. Obrat trendu v maloobchodu je tak v nejbližších měsících nepravděpodobný.

Se slabou náladou by k přiživení tržeb mohla teoreticky vést jedině rostoucí obava z dalšího růstu cen, kdy by se spotřebitelé chtěli „předzásobit“ levnějším zbožím. Takový vývoj by ale představoval výrazné riziko pro českou ekonomiku a centrální banka by na vznikající inflační spirálu musela rychle reagovat.

Současný výsledek maloobchodních tržeb spíše nahrává scénáři stability sazeb, kdy Česká národní banka pozoruje oslabující poptávku, která by měla výhledově působit protiinflačním efektem. Meziměsíční nárůst tržeb přesto vybádá k opatrnosti a ČNB bude vyhodnocovat i další dílčí měsíční výsledky.

Maloobchodní tržby
 v % r/r
Aktuální
Předchozí
RB
Trh
Bez aut
–5,6
-8,1
-8,1
-7,8
Zdroj: Raiffeisenbank, Bloomberg, ČSÚ
Pozn.: Očištěno o kalendářní vlivy

Za celý letošní rok očekáváme pokles maloobchodních tržeb reálně o 2,4 %. V příštím roce by již měl maloobchod kompenzovat aktuálně slabší výkon. Důležitý bude především vývoj mezd, kdy čekáme dvouciferné nominální tempo růstu, které by mělo být na, nebo mírně nad úrovní celoroční inflace. To by mělo vést i ke zlepšení nálady u spotřebitelů.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat