Letiště Václava Havla: počet letů se i v lednu meziročně propadl o 81 %

aircraft-2572537_1280

Česká letiště se i v letošním roce potýkají s propadem odbavených letů, výjimkou je letiště Ostrava. Situaci částečně zachraňuje nárůst nákladní letecké přepravy, jejíž objem je právě v Ostravě historicky rekordní. Za první měsíc roku 2021 odbavila česká letiště v součtu jen 2285 letů. Loni v lednu to přitom bylo 10 162 letů. Vyplývá to z údajů, které nově zveřejnil Eurostat. Meziročně zaznamenalo v lednu 2021 největší pokles v počtu odbavených letů karlovarské letiště, a sice o 85,1 procenta. Následuje Letiště Václava Havla v Praze-Ruzyni, které letos v lednu odbavilo o 81,1 procenta méně letů. Meziroční pokles čítající 58,9 procenta pak vykazuje pardubické letiště. Relativně mírně, o 14,6 procenta, klesl počet odbavených letů v Brně-Tuřanech. Jediným z letišť, které vykazuje meziroční nárůst v počtu odbavených letů, je letiště v Ostravě-Mošnově, kde v lednu meziroční nárůst představoval 63,2 procenta. Nadále zřetelně dominuje pražské letiště, byť méně výrazně než loni. Letiště Václava Havla v Praze-Ruzyni totiž letos v lednu odbavilo 79,7 procenta všech letů odbavených v ČR. Loni v lednu to bylo 95 procent.

„Do statistiky odbavených letů se započítávají přistání a vzlety letadel s civilními cestujícími a dále pak letadel nákladních a poštovních, a to jak lety nepravidelné typu charterových nebo soukromých, tak ty na pravidelných linkách. Nejsou tedy započítány například lety vojenských letadel nebo lety zajišťující dopravu hlav států,“ vysvětluje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda, který na čerstvá data Eurostatu upozornil.

Zejména z příkladu ostravského letiště je patrné, že dramatický úbytek civilních cestujících, k němuž dochází v důsledku pandemické situace, některá letiště kompenzují nárůstem nákladní přepravy. Díky tomu mlže celkový počet odbavených letů meziročně dokonce i narůstat; příkladem je právě Ostrava-Mošnov.

Mošnovské letiště předloni odbavilo 323 320 cestujících, vloni jen 37 709. To se promítá do očekávané ztráty zhruba 60 milionů korun. Výpadek v tržbách ovšem kompenzuje, byť částečně, právě markantní nárůst nákladní přepravy, loni meziročně sedmdesátiprocentní. Loňský rok byl z hlediska objemu odbavené nákladní přepravy v Ostravě-Mošnově, jenž čítal 14 228 tun, historicky rekordní.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat