Kyberzločinci kradou po malých částkách a spoléhají na nepozornost klientů

Počty kyberútoků meziročně vzrostly. Plyne to z údajů České bankovní asociace; jen za první pololetí jich bylo přes 30 tisíc. Česká banky nově upozorňují na nový trend, kdy kybernetičtí podvodníci kradou z účtu po malých částkách a vsázejí na to, že než si toho okrádaní všimnou, připraví je o statisíce.

Potvrzuje to Petr Vosála, manažer bezpečnosti digitálních kanálů skupiny ČSOB: „V našich systémech jsme si všimli nového trendu, kdy se
kyberpodvodníci snaží „vysát“ účet klienta po částkách v hodnotě vyšších stokorun až nižších tisíců a věří, že to unikne pozornosti jak
klientů, tak detekčních systémů bank,“ říká s tím, že pro bankovní systémy ale není výše částky tak podstatná, rozhodují znaky podvodného jednání na.

„Nicméně nabádáme klienty, aby pravidelně kontrolovali pohyby na svých účtech a pokud jim bude cokoli podezřelé, ihned to hlásili své bance,“ dodává Vosál.

K pokusům o „vysávání“ menších částek z účtu dochází prý zejména ve večerních a nočních hodinách. I tomuto podvodnému útoku však předchází zcizení přihlašovacích údajů do internetového, případně mobilního bankovnictví.

Lidé by si proto měli dávat pozor na falešné odkazy směřující na zdánlivě pravé webové stránky bank. Klient si myslí, že se hlásí do internetového bankovnictví své banky, a přitom předává své přihlašovací údaje podvodníkovi. Podvodníci tyto nebezpečné odkazy posílají nejčastěji emailem nebo i SMS zprávou.

Policie ČR i banky registrují za loňský i letošní rok rekordní počty kyberzločinů. Počty okradených jsou stovky tisíc a škody
přesahují miliardu korun.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat