Koruna vyčkává na zasedání centrálních bank

business-gde94897dd_1280

V uplynulém týdnu koruna pokračovala v oslabování a zamířila k úrovním nad 24,75 EUR/CZK, což představuje hranici, kde během roku 2022 centrální banka aktivně intervenovala ve prospěch koruny. Domácí měna se tak vůči euru pohybuje na nejslabších úrovních od poloviny roku 2022, kdy v neprospěch hraje kombinace zahraničních i domácích vlivů.

Silná ekonomická data ze Spojených států přispěla napříč křivkou k růstu výnosů u amerických vládních dluhopisů a zároveň podpořila dolar na úkor ostatních měn. Poprvé od prosincového zasedání pak trh přesunul své sázky na první snižování sazeb u Fedu z března na letošní květen. U ČNB naopak investoři i nadále předpokládají rychlé snižování sazeb, díky kterému by se základní sazba do konce letošního roku měla dostat pod 4 %, což představuje tempo vyžadující více zasedání, na kterých by sazby poklesly o minimálně 50bb.

Tento týden přinese bližší náhled na domácí měnovou politiku, kdy vzhledem k pomalu blížícímu se datu zasedání ČNB (8. února) lze očekávat rostoucí koncentraci komentářů od jednotlivých členů bankovní rady. Investoři budou hledat především náznaky možného razantnějšího snížení již na únorovém zasedání.

V rámci naší prognózy ale očekáváme standardní krok směrem dolů o 25bb, byť někteří členové mohou hlasovat i ve prospěch výraznějšího snížení. Důležitý pro korunu ale bude i vývoj v zahraničí, kdy již tento čtvrtek zasedá ECB a případný více jestřábí postoj navzdory rychle klesající inflaci může negativně zaskočit trhy.

V současné chvíli investoři očekávají první snížení na dubnovém zasedání, ovšem již jen se zhruba 70% pravděpodobností a část sázek se přesouvá až na letošní červen. Pozdější uvolňování měnové politiky ze strany ECB a Fedu může na jednu stranu negativně dopadnout na korunu v důsledku rychlejšího snižování úrokového diferenciálu. Zároveň lze ale očekávat, že případnou větší míru opatrnosti v zahraničí by reflektovala i bankovní rada ČNB a pomalejší pokles zahraničních sazeb by se patrně projevil i v pomalejším poklesu sazeb na domácím trhu.

Investoři v rámci tržního ocenění očekávají, že v případě Fedu a ECB poklesnou sazby do konce letošního roku o 130bb, u ČNB pak zhruba o 300bb. Naše prognóza je u všech tří centrálních bank i nadále opatrnější, kdy u ECB předpokládáme letošní pokles sazeb o 50bb, u Fedu o 75bb a u ČNB o 225bb. Vývoj očekávání ohledně měnové politiky tak patrně i v následujících týdnech bude představovat hlavní téma na finančním trhu a půjde o zásadní faktor dopadající na kurz koruny.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat