Koruna vyčkává na předvánoční zvýšení sazeb

Česká měna má za sebou úspěšný týden. Oproti euru zpevnila o 0,7 % na 25,24 EUR/CZK a dostala se tak do blízkosti letošní nejsilnější listopadové úrovně. Na dlouho korunu nerozházelo ani zasedání ECB minulý čtvrtek, kdy pouze přechodně oslabila k 25,33 a ztráty ještě před koncem týdne zcela smazala. Podporu koruně dodaly ohlasy z řad ČNB volající po potřebě znovu razantně navýšit hlavní úrokovou sazbu. To rozhýbalo i očekávání finančního trhu. FRA sazby aktuálně počítají s tím, že se sazba ČNB v prvním čtvrtletí příštího roku dostane těsně pod 4 % a v půlročním horizontu bezmála na 4,4 %, přičemž na začátku minulého týdne se sázelo na 4,2 %.

Kurzotvorných faktorů je v příštích sedmi dnech poskrovnu. Z reálné ekonomiky, domácí i globální, dorazí jen několik málo dat, navíc méně významných. Prim tak bude hrát především rozhodnutí ČNB o nastavení úrokových sazeb, zatímco v pozadí nadále poběží vyhodnocování rizik spojených s pandemií. K dalším otřesům přispívá také neshoda v americké politice, kdy senátor Manchin odmítl Bidenův fiskální balíček ve výši 2 bilionů dolarů. Pro středeční zasedání ČNB se očekávání trhu v posledních dnech sjednotila na zvýšení o 75 bazických bodů, čímž by se hlavní úroková sazba posunula z 2,75 % na 3,50 %.

Důvodem je pokračující proinflační vývoj. Ve srovnání s poslední (listopadovou) prognózou ČNB je vyšší nejen celková a jádrová inflace, ale také růst mezd či spotřeba domácností, zatímco příchozí měsíční data ukazují na nadále napjatý trh práce. Navíc koruna je slabší, než ČNB čekala a utahování měnových podmínek přes kurzový kanál tak nefunguje podle představ ČNB. Dle slov T. Holuba indikovala listopadová prognóza ČNB zvýšení sazeb o 50 bazických bodů.

Po zaktualizování o poslední dostupná data tak bude model ČNB jistě hlásit potřebu silnějšího navýšení. Jelikož se předvánoční obchodování nese v duchu nižších obchodovaných objemů a rizika vyšší volatility, má rozhodnutí o sazbách potenciál korunu více rozhodit, především pak pokud by došlo na méně výrazné, než očekávané zvýšení sazeb.


Autorem textu je analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat