Koruna v uplynulém týdnu posilovala, jako jediná z regionu

Česká koruna vyšla z minulého týdne dobře, přičemž vývoj na finančních trzích tomu na první pohled nenasvědčoval. Dolar oproti euru posiloval. V závěru týdne zamířil pod 1,18, nejsilnější hodnotu od letošního dubna. Silnější dolar neprospěl měnám regionu, polskému zlotému a maďarskému forintu, které ve druhé polovině týdne víceméně kopírovaly trajektorii oslabujícího eura, píše analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht a pokračuje:

Nicméně koruně se tomuto trendu podařilo vyhnout. V pátek se dostala až k úrovni EUR/CZK 25,50, kde se nacházela na konci června. Česká měna tím smazala ztráty z uplynulých týdnů, během kterých se přechodně vychýlila až nad 25,90. Koruně patrně napomohlo středeční zveřejnění tuzemské inflace za červen.

Celková inflace sice zpomalila na 2,8 % z 2,9 % a skončila jen mírně nad odhadem trhu i ČNB, jež činil 2,7 %. Nicméně jádrová inflace, která lépe zachycuje cenové tlaky v ekonomice, vykázala svižný růst a druhý kvartál zakončila v průměru na 3,3 %, tedy nad prognózou ČNB (3,0 %). Navíc se člen bankovní rady ČNB Marek Mora vyjádřil ve prospěch zvyšování sazeb na blížícím se srpnovém zasedání a jeho názor v rozhovoru pro Právo o víkendu potvrdil i guvernér Jiří Rusnok.

Dá se tak říct, že poté, co trhy do jisté míry vstřebaly obavy z pandemického vývoje a korigovaly růstová očekávání, v kurzu koruny opět převážil efekt pokračujících spekulací na růst úrokových sazeb.

V nastávajících sedmi dnech je údajů v ekonomickém kalendáři poskrovnu, což jim ovšem neubírá na důležitosti. Ve Frankfurtu se ve čtvrtek koná zasedání ECB a v závěru týdne vyjde sada PMI indikátorů. Z českých dat očekáváme zítřejší zveřejnění cen průmyslových výrobců. Výrobní ceny podle našeho odhadu v červnu dosáhly meziročně na 6,0 % z květnových 5,1 %. To by znamenalo průměrný meziroční růst ve druhem čtvrtletí o 5,2 %, nad prognózou ČNB, která počítá s 4,2 %.

Jinými slovy se jedná o další argument pro zvyšování sazeb. Kurz eurodolaru by během čtvrtku mohl být volatilnější s tím, jak si trh vyloží komentář ze strany šéfky ECB Lagarde, která upozornila, že čtvrteční jednání bude „důležité“ – poprvé dle not aktualizované měnověpolitické strategie. Vzhledem k inflaci pod 2 % ECB pravděpodobně zopakuje, že měnová politika zůstane nadále uvolněná.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat