Koruna v minulém týdnu výrazněji oslabovala

money-g927173e74_1280

Koruna má za sebou nevydařený týden, kdy k oslabení přispěly jak domácí, tak zejména zahraniční vlivy. Hlavním impulsem pro depreciaci bylo rozhodnutí polské centrální banky snížit sazby, a to hned o 75 bazických bodů. Možnost 25bodového snížení byla před středečním zasedáním na stole, vzhledem k pomalejšímu poklesu inflace se ale velká část analytiků klonila k pokračující stabilitě. O reálných důvodech nečekaně razantního snížení lze diskutovat.

Vzhledem k blížícím se volbám a převažujícím hypotékám bez fixace (či s velmi krátkou fixací), se na první pohled nabízí pochyby o politické nezávislosti Polské národní banky. Přehlížet ale nelze ani zhoršující se výhled nejen polské ekonomiky, ale v rámci celé Evropy, kdy vzhledem k časovému zpoždění u měnové politiky může působit aktuální výše sazeb jako silně restriktivní.

A to i přes stále trvající vysokou inflaci, která bude patrně v příštím roce ustupovat pomaleji než v Česku. Trh navíc rozhodnutí v Polsku nevnímá jako izolovanou událost a svá očekávání upravil pro celý region, což bylo následně reflektováno i na měnovém trhu s korunou. Koruna během minulého týdne oslabila o více jak 1 % a dnes v negativním trendu pokračuje. Polský zlotý ztratil 3,5 %, maďarský forint odepsal okolo 2 %. Ten ale na rozdíl koruny většinu ztrát již stihl odmazat.

Tento týden již nejzajímavější tuzemská data vyšla, kdy ráno byl zveřejněn výsledek inflace (více v komentáři zde). Vzhledem k naplnění očekávání trhu a prognózy ČNB byla ale reakce trhu pouze minimální. Více tak na kurz koruny může dopadat středeční výsledek americké inflace v kombinaci se čtvrtečním zasedáním ECB.

Oba tyto údaje mohou doléhat zejména na eurodolar a přeneseně i na další měny na evropském trhu. Vzhledem ke zhoršujícímu se výhledu ekonomiky eurozóny má ECB na výběr spíše mezi hikem a ukončením cyklu zvyšování sazeb, nežli mezi hikem a pauzou. Tímto způsobem patrně bude rozhodnutí vnímat i trh a případné nezvýšení sazeb (naše prognóza) může přispět k dalšímu oslabení eura vůči dolaru.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat