Koruna před zasedáním ČNB drží pozice

Česká koruna

Po rozkolísaném obchodování se koruna v minulém týdnu stabilizovala a po většinu času zůstala v úzkém pásmu okolo 24,4 EUR/CZK. Výraznější volatilitu tak nepřineslo ani zasedání Fedu, kde sice nedošlo ke zvýšení sazeb, zejména výhled na možný letošní hike a pomalejší snižování v příštím roce ale negativně dopadl na euro vůči dolaru.

Pro korunu tak bylo zásadní zejména dění na tuzemském trhu, kdy z komentářů členů bankovní rady zaujal především ten od viceguvernéra Jana Fraita, který připustil možnost snižování sazeb na listopadovém nebo prosincovém zasedání. Trh ale informaci ponechal víceméně bez reakce, a i nadále tržní očekávání implikují pokles sazeb do konce letošního roku o necelých 20bb.

Tento týden Česká národní banka sazby takřka s jistotou nezmění, lze ale očekávat zahájení diskuze o postupném uvolňování měnové politiky. Vzhledem k oslabení koruny v posledních týdnech se ovšem tisková konference nejspíš ponese opět spíše v jestřábím tónu, tak aby nedošlo k prohloubení depreciace a ohrožení cenové stability.

ČNB bude se zásadnějším rozhodnutím vyčkávat až na listopadovou aktualizaci prognózy, která patrně otevře prostor pro snižování sazeb, záležet pak bude na samotných členech bankovní tady, jestli a jak rychle tuto možnost využijí. Pokud by nová prognóza znovu potvrdila očekávání analytického útvaru ohledně rychlého návratu inflace k 2% cíli a zároveň by došlo ke zhoršení výhledu na ekonomický růst, může bankovní rada začít snižovat sazby ještě před koncem letošního roku, byť pravděpodobně pomalejším tempem, než bude nová prognóza doporučovat.

To sice může vést k dalšímu oslabení koruny, slib pomalého tempa a připomenutí režimu řízeného plovoucího kurzu ale představují argumenty, které by mohly tento impuls minimalizovat. Do konce roku proto i nadále očekáváme snížení sazeb, zároveň ale počítáme s korunou poblíž úrovně 24,50 EUR/CZK, tedy zhruba na současných úrovních.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat