Koruna má za sebou úspěšný týden, popohání ji vyšší tržní úrokové sazby

money-3536346_640

Koruna má za sebou úspěšný týden, když si připsala zisk ve výši zhruba 0,9 % a dostala se na tříměsíční maximum. Nicméně v úvodu týdne se česká měna ještě držela zpátky a posílení si odpracovala až ke konci týdne. „Prvním impulzem bylo měnověpolitické zasedání ČNB. Úrokové sazby sice zůstaly v souladu s očekáváním beze změny, ale následná tisková konference se oproti minule nesla ve více jestřábím tónu, což podpořilo tržní úrokové sazby,“ píše analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht a pokračuje:

Co se týče samotné aktualizace prognózy ČNB, nadále v ní najdeme trojí zvýšení úrokových sazeb již v letošním roce. Podstatnější změna se dostavila u výhledu inflace, kterou ČNB nově očekává letos na průměrných 2,7 % oproti předchozím 2,0 %. Silnější, než původně očekávané inflační tlaky mluví ve prospěch zvyšování úrokových sazeb ještě před koncem letošního roku. Koruna by tak posilovala na pozadí vyššího úrokového diferenciálu oproti eurozóně, byla by ale v lepším postavení i oproti měnám regionu (zlotému a forintu), jelikož tamní centrální banky podle nás přistoupí k utažení měnových podmínek až v 2022. Nepřekvapí tedy, že v prognóze ČNB najdeme relativně prudké posilování koruny v tomto roce (o 2,7 % nominálně). Další impulz k posílení koruny dodala v pátek březnová data z tuzemské ekonomiky. I po zohlednění nízké srovnávací základny z minulého roku si průmysl vedl nad očekávání dobře (+14,9 % r/r). Navzdory problémům na nabídkové straně výroba meziměsíčně vzrostla o 3,2 % a výhled do dalších měsíců drží na optimistické vlně příznivá situace především v zahraniční poptávce.

V nastávajících sedmi dnech by koruně mohlo napomoci případné pokračování posílení eura vůči dolaru. K tomu by mohlo dojít, pokud by indikátor sentimentu ZEW nebo průmyslová výroba v eurozóně výrazněji pozitivně překvapila. Dalším důležitým údajem bude tuzemská inflace za duben. V souladu s trhem očekáváme meziroční míru inflace na 2,7 % oproti předchozím 2,3 %, přičemž aktuální odhad ČNB počítá s inflací na 2,9 %. Pokud inflace skončí blíže k tržnímu odhadu, mohl by tlak na tržní úrokové sazby přechodně zvolnit, a tím i impulz pro posílení koruny.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat