Konec superlevných nákupů z čínských e-shopů. V Evropě zboží podraží

Možnost objednat si levně drobné zboží z čínských e-shopů brzy skončí. Do Evropy ke konečnému zákazníkovi objednávka často putuje až dva měsíce, letos od 1. července ale skončí osvobození levných a drobných čínských zásilek do 22 eur od DPH. Pokud si dnes zájemce v ČR objedná například ochranný kryt na mobil z čínského e-shopu za 2,50 amerického dolaru, vyjde jej (při kursu zhruba 21 korun za dolar, na necelých 53 korun.) Poštovné v takovém případě činí 45 korun, celková cena bude 98 korun. „Od prvního července – pokud předpokládáme, že kurs setrvá na úrovni 21 korun za dolar a neměnná zůstane i cena ochranného sklíčka – už ale zaplatí více. Zásilka totiž bude podléhat nově nejen 21procentní DPH, ale také se na ni od stejného data bude vztahovat povinnost celní deklarace,“ varuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Vyřídit si celní deklaraci bude sice moci objednavatel zásilky sám, prostřednictvím webu Celní správy, bude s tím však spojena nemalá administrativa. Pokud se nechá zastupovat v procesu celní deklarace Českou poštou a součinně jí poskytne zmocnění a všechna potřebná data, zaplatí 97 korun. Pokud potřebná data součinně neposkytne, Česká pošta od něj za celní deklaraci inkasuje 150 korun. Teprve z výsledné částky se pak počítá DPH.

„Takže pokud se člověk nechá zastupovat Českou poštou a poskytne jí potřebná data a zmocnění, zaplatí za zásilku 98 korun jako doposud a navíc ještě 97 korun, přičemž ze součtu těchto dvou čísel, 195 korun, se počítá DPH, jež se k součtu přičte. DPH ze 195 korun činí 41 korun, takže zákazník ve finále zaplatí 236 korun. Tedy o 138 korun více než nyní. Těchto 138 korun zaplatí při převzetí zásilky,“ vysvětluje Kovanda.

Pro posouzení, zda zboží již bude podléhat DPH, není rozhodující okamžik objednání, ale termín, kdy dorazí do EU. Čínské e-shopy staví sice v Evropě sklady, aby přísnější daňové předpisy obešly, ale i tak platí, že zboží zasílané přímo z Číny je levnější než to z evropských skladů čínských e-shopů.

Češi z Číny obvykle objednávají například kabely nebo kryty, nabíječky, ochranná sklíčka, sluchátka či další příslušenství mobilních telefonů. V období před pandemií Češi z Číny ročně objednávali bezmála 40 milionů drobných zásilek bez DPH. „Zrušení osvobození od DPH, jež k 1. červenci nastane, neznamená, že Češi budou v čínských e-shopech nakupovat přestanou. Z ultralevného drobného čínského zboží se totiž stane zboží sice dražší, ale v porovnání s konkurencí z jiných částí světa stále cenově atraktivní – i po započtení DPH, a dokonce poplatku za celní deklaraci,“ doplňuje Kovanda.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat