Konec roku nemusí být tak špatný. Německý i český říjnový průmysl rostl

Říjnový výkon průmyslu v Česku i v Německu v zásadě přinesl pozitivní překvapení. Nejvíce zasažená odvětví v čele s výrobci automobilů již nezaznamenala další propad produkce, ale naopak lehké oživení. Nehledě na horší podnikatelské nálady se v říjnu výroba v sektoru automotive v Česku zvýšila o 5,5 % a v Německu dokonce o více než 12 %.

I když sezónně očištěné statistiky vypadají o něco hůře, jsou první tvrdá čísla z průmyslu za čtvrtý kvartál dobrou zprávou. Listopadová výroba automobilek pravděpodobně bude již o něco lepší a negativní dopad průmyslu na celou ekonomiku ke konci roku nebude tak dramatický, jak jsme se původně báli.

Nově odhadnutý nowcast pro německou ekonomiku počítá dokonce v tuto chvíli pro čtvrtý kvartál s lehkým růstem ekonomiky (+0,2 % qoq), což by byl vzhledem k výrazné covidové vlně a problémům s výpadky v subdodávkách nakonec velice slušný výsledek. Navíc v případě české ekonomiky v říjnu překvapily pozitivně i služby, na které zatím nijak výrazně nedolehla poslední vlna pandemie.

Reálně rostly tržby ve službách v říjnu o více než procento, a to zejména díky dopravě. Pozitivně ovšem dál přispívaly i hotely a restaurace. Z jejich pohledu bude bezesporu listopad a značná část prosince horší, i tak ovšem celkově služby asi přispějí k HDP také pozitivně.

Nejčernější scénáře počítající s výraznějším poklesem českého HDP na konci roku (na které ještě před měsícem ukazoval náš český nowcast) se tak zatím nenaplňují. A pozitivně tak ve finále může být překvapena i ČNB, jejíž listopadová prognóza počítá s poklesem HDP ve čtvrtém kvartále o více než 1 %.


Autorem textu je Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat