Káva ve světě citelně zdražuje, oblíbený nápoj přecení i v českých kavárnách  

coffee-beans-1291656_1280

Káva celosvětově citelně zdražuje. Zvyšuje se i cenový rozdíl mezi kávou typu arabica, kterou upřednostňují kavárenské řetězce typu Starbucks, před levnější variantou robusta. Tento rozdíl se nyní nachází na více než šestiletém maximu. !Za zdražováním kávy, zejména pak její kvalitnější varianty, stojí se více příčin. Tou hlavní je postpandemické otevírání a zotavování ekonomik v Severní Americe a Evropě. Lidé v těchto částech světa se vrací i do kaváren a jsou ochotni na kávě nijak nešetřit, neboť mají pocit, že si v posledním roce celkově moc nedopřávali. Jinými slovy, globální poptávka po kávě citelně narůstá,“ komentuje vývoj hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Problém je i na straně nabídky. Brazílii, která je největším světovým producentem kávy, sužují rozsáhlá sucha, což se podepisuje na sklizni kávy i jejích vyhlídkách. Zároveň se brazilským producentům nechce tolik jako dříve kávu prodávat za hranice, neboť americký dolar, v němž se mezinárodně obchoduje, vůči brazilské měně letos citelně oslabuje. Pro brazilské producenty není proto tak výhodné jako dříve prodat kávu za hranice.

„Prodražuje se i přeprava kávy z Asie. Po pandemii se světová ekonomika snaží překotně dohnat loňský ztracený rok, zejména jeho první pololetí, kdy se kvůli pandemii z podstatné části „zastavila“. Překotné dohánění vede k nárůstu poptávky po přepravě všeho možného, čehož důsledkem částečně bylo třeba i březnové ucpání průplavu Suez zaklíněným kontejnerovým plavidlem. Asijské země Vietnam a Indonésie přitom představují druhého a čtvrtého největšího světového producenta kávy. Navíc, ani vývozcům z těchto zemí pochopitelně příliš nesvědčí slábnutí dolaru,“ doplňuje Kovanda.

Cena kávy arabica na burze je nyní v dolarech nejvýše od začátku roku 2017, i když nárůst ceny kávy v korunách není tak dramatický jak nárůst její ceny v dolarech. Proto lze v tuzemských kavárnách čekat zdražení maximálně v rozsahu deset až dvacet procent oproti předpandemickému stavu.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat