Inflační vrchol v letošním roce dosažen

Podle úvodního odhadu Českého statistického úřadu inflace v červnu vzrostla v meziměsíčním srovnání o 0,3 % v souladu s naší prognózou (tržní odhad 0,2 %). Meziročně pak stoupla z 2,4 % na 2,9 % v souladu s mediánovým odhadem trhu, zatímco naše predikce byla mírně pesimističtější (3,0 %).

Meziměsíčně se cenová hladina zvýšila o 0,3 % v souladu s naší predikcí. Co se týká částí spotřebitelského koše, nejvíce vzrostly ceny ve srovnání s předchozím měsícem ve službách, a to o 0,5 %. To má velmi pravděpodobně souvislost s typickým sezónním faktorem, kdy rostou ceny dovolených. Ceny potravin, alkoholu a tabáku, ale i zboží se zvýšily pouze o 0,1 % a ceny energií se oproti květnu nezměnily.

Podíváme-li se na meziroční údaje, zjistíme, že struktura inflace zůstává stejně jako v průběhu celého letošního roku takřka identická. Inflaci tlačí vzhůru zejména dva faktory. Prvním jsou rostoucí ceny potravin, alkoholu a tabáku, jejichž tempo zdražování akcelerovalo ze 4,8 % na 5,5 %. Naše prognóza očekávala ještě mírně rychlejší nárůst, a to až na 5,7 %, což může být hlavním důvodem odchylky od naší predikce (potvrzení dostaneme 11.7. až ČSÚ zveřejní finální údaje).

Zadruhé inflace ve službách mírně zrychlila ze 4,9 % na 5 %. Toto ohnisko se nedaří uhasit, přičemž neočekáváme brzký obrat ani v dalších měsících v této oblasti. Zároveň ceny zboží zdražily oproti loňskému červnu o 1,6 % (v květnu o 0,9 %), což způsobilo další nárůst jádrové inflace, která pravděpodobně bude začínat číslem 3 (přesný údaj se dozvíme příští týden).

Pozitivním činitelem pak zůstávají ceny energií včetně pohonných hmot, když deflace v této oblasti dosáhla výše -5,0 % (v květnu -6,2 %). Navíc konflikt na Blízkém východě, jehož poslední horká fáze trvala zhruba 10 dní, byl alespoň dočasně zažehnán, což vyústilo v návrat cen ropy na světových trzích na úroveň před izraelským útokem. Společně s posilující korunou (zejména vůči USD) je to faktor, díky němuž by pokles cen pohonných hmot ve srovnání s loňskem měl pokračovat.

Rychlý nárůst inflace z dubna (1,8 %) do blízkosti horní hranice tolerančního pásma ČNB (3 %) se může na první pohled zdát jako velmi nepříjemný. Nicméně se domníváme, že jsme právě dosáhli lokálního maxima v tomto roce a ve druhém pololetí inflace opět zamíří blíže ke 2 %. ČNB ve své květnové prognóze předpokládala inflaci na úrovni 2,8 %, odchylka je tudíž minimální.

Problémem však zůstává jádrová inflace, která velmi pravděpodobně zrychlila z 2,8 % až na 3 % (přesný údaj se dozvíme příští týden), přičemž její pokles bude velmi pozvolný. To je důvod, proč bankovní rada ČNB již letos sazby pravděpodobně nesníží.


Autorem textu je Martin Kron, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat