Inflace stále na cestě vzhůru. V dubnu už přesáhla 14 %

board-1193333_1280

Růst spotřebitelských cen dosáhl v dubnu meziročně 14,2 % (v březnu 12,7 %), o jeden procentní bod více než se čekalo. Namísto meziměsíčního zvolnění tempa se dostavil růst cen o 1,8 % oproti 1,7 % v březnu. Hlavním důvodem překvapení byl podle analytiků růst cen energií.

Ceny elektřiny vzrostly oproti březnu o 4,3 %, zemního plynu o 4,7 %. To se nejvíce projevilo v růstu cen v oddíle bydlení, vody a energií, který do meziměsíčního tempa 1,8 % přidal 0,7 procentního bodu a do meziročního růstu o 14,2 % přispěl 5,2 procentními body. Nezaostaly ani ceny potravin, které vzrostly o 3,6 % oproti našemu odhadu o 2,2 %.

„V souhrnu byla tak odchylka od odhadu způsobena především silnějšími externími cenovými vlivy. Nicméně domácí cenové tlaky zůstaly také robustní. S teplým počasím pozorujeme zdražování ve stravování a ubytování (o 4 % m/m). A celkově zboží i služby zdražily o 1,9 % respektive o 1,6 %. Dá se tedy očekávat, že se vzhůru vydala také jádrová inflace, i nadále se ale udržela pod celkovou inflací popoháněnou cenami energií a potravin,“ říká analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht.

Inflace se tak opět dostala i nad prognózu ČNB, která očekávala oproti trhu agresivnější růst cen o 13,8 %. Vrchol inflace ČNB očekává u 15 %. Dynamika růstu cen je ale silná a je riziko, že vrchol nakonec bude výš, což by mohlo ČNB přimět k tomu, aby na dalším zasedání nepřibrzdila a úrokové sazby znovu navýšila o 75bb.

„Externí inflační šok podle nás v inflaci ještě není zcela absorbován. Navíc zdražování energií spolu s tlaky na růst mezd navyšuje firmám náklady, které se budou i nadále snažit přenést je do svých cen. To znamená, že i jádrová inflace se ještě bude posouvat nahoru. Z dnešního pohledu je těžké určit, jak rychle a silně se budou vyšší ceny energií do cen zboží a služeb propisovat. Je ale možné, že na pozadí pesimistických ekonomických vyhlídek firmy budou chtít vyšší náklady propsat do cen poměrně rychle, než dojde k dalšímu zhoršení situace v poptávce. Pro letošek očekáváme inflaci v průměru na 12,6 %. Dnešní zveřejnění ale znovu ukazuje na výrazná rizika směrem nahoru,“ dodává Vagenknecht.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat