Inflace atakuje horní hranu tolerančního pásma ČNB

Český statistický úřad ani tentokrát nezměnil svůj úvodní odhad a červnová inflace tak meziměsíčně činila 0,3 % v souladu s naší predikcí. V meziročním srovnání pak inflace vzrostla z 2,4 % na 2,9 %, což je výsledek, který je o jednu desetinu pod naší prognózou (3 %). Naopak ČNB očekávala inflaci o 0,1 p.b. nižší, odchylka je tak minimální.

V meziměsíčním srovnání se dle očekávání s příchodem letní sezóny zvýšily ceny dovolených. Kdo vyrazil v minulém měsíci na dovolenou, zaplatil v průměru o 2,4 % více než v květnu. Prodejci pohonných hmot nelenili a ceny na čerpacích stanicích vzrostly o 1 % v souvislosti s krátkodobou eskalací konfliktu na Blízkém východě. Ten už ale utichl, ceny ropy na světových trzích se vrátily na předválečnou úroveň, což vyvolává otázku, zda tomu tak bude i na tuzemských pumpách.

V oddíle potravin byl vývoj různorodý, když se výrazněji zvýšily ceny másla, polotučného mléka, čokolády či masa. Naopak s nástupem teplejšího počasí jsme si kupovali levněji ovoce a zeleninu. Rovněž se snížily ceny lihovin, a to až o 1,2 %.

Inflace dosáhla meziročně svého letošního rekordu, na čemž se měrou vrchovatou podílely ceny potravin, když mnoho základních položek průměrného košíku české domácnosti vykázalo vyšší cenovou dynamiku (např. máslo či mléko). Inflace ovšem zrychluje i v oblasti bydlení, konkrétně nájemné o 6,3 % (v květnu o 5,7 %) a tzv. imputované nájemné o 4,9 % (v květnu o 4,6 %), kde se nepříjemně projevuje zvyšování cen na nemovitostním trhu. Mnohem lepší situace je u energií, když ceny elektřiny spadly o takřka 5 % a zemního plynu o necelých 8 %.

Navíc některé energetické společnosti již vyjadřují záměr dalšího poklesu cen pro své zákazníky, ačkoli nebude velmi pravděpodobně tak razantní jako letos. Problém přetrvává u služeb, které meziročně stouply o 5 %, když ubytování je dražší o téměř 8 %, dovolené o necelých 7 % a rekreační a kulturní služby o 5,6 %. Pozitivem jsou ceny pohonných hmot, které byly ve srovnání s loňským červnem nižší o více než 9 %.

Celkový výsledek není z pohledu ČNB až tak problematický, protože červnová inflace je jednak ovlivněna nižší srovnávací základnou minulého roku a také se domníváme, že bylo dosaženo letošního inflačního maxima a v dalších měsících inflace klesne blíže k 2% cíli. Kámen úrazu ale nastává ve struktuře inflace, kdy nadále svižným tempem rostou ceny služeb, ale i nájemného (včetně imputovaného), což tlačí jádrovou inflaci směrem vzhůru.

Její přesnou hodnotu se dozvíme během dne, ale očekáváme, že došlo k jejímu dalšímu nárůstu a bude začínat číslicí 3. Poté sice mírně poklesne, ale bude se pohybovat spíše okolo 2,5 %, což je pro bankovní radu nepřiměřeně vysoko. Zejména z tohoto důvodu tak předpokládáme, že ČNB se letos už k žádnému snížení sazeb neodhodlá.


Autorem textu je Martin Kron, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat