„Myšlenka, že jedna část světa bude určovat normy pro všechny ostatní, je něco, proti čemu se stavíme,“ řekl včera v rozhovoru pro Euractiv.com indický ministr zahraničních věcí Subrahmanjam Džajšankar. Kritizuje zejména uhlíkový mechanismus na hranicích neboli CBAM (někdy také uhlíkové clo) je pro značku EU ve světě přítěží – a to i u rádoby spojenců.
Jak upozorňuje server Euractiv v pravidelném newsletteru The Capitals, Džajšankar je na návštěvě Bruselu v době, kdy Indie vyjednává s EU o dohodě o volném obchodu. Země s 1,4 miliardy obyvatel se představuje jako důvěryhodnější hospodářský partner než Čína – a jako zásobárna kvalifikované pracovní síly.
„Máme zájem o hlubší a pevnější vztahy s EU a mám dobrý důvod věřit, že EU nám to oplácí,“ řekl v pondělí pro Euractiv ministr. Džajšankar se dnes setká se šefkou Komise Ursulou von der Leyen a hlavou unjní diplomacie Kajou Kallas.
Jednání o obchodní dohodě byla mezi lety 2013 a 2022 odložena, ale geopolitické tlaky nutí obě strany k větší otevřenosti. Indii znepokojují užší vztahy mezi Ruskem a Čínou, zatímco EU bojuje s americkými cly. I proto si Indie zřejmě může dovolit požadovat výjimky a zároveň si ponechat vysoká cla na zemědělské produkty. „Evropa začíná být mnohem realističtější,“ dodal Džajšankar.