Index kvality života v Česku: nejlepší je to opět v Říčanech

říčany

Říčany ve středních Čechách se staly počtvrté za sebou místem s nejvyšší kvalitou života v Česku. Nejvíce si v meziročním srovnání polepšilo Vrchlabí v Královéhradeckém kraji, které poskočilo o 64 míst na 73. místo. Vyplývá to z již čtvrtého ročníku Indexu kvality života. Ten sestavuje společnost Obce v datech, jejímž hlavním konzultačním partnerem je Deloitte.

Index kvality života porovnává veřejně dostupná data ve všech 206 českých obcích s rozšířenou působností (ORP). Zahrnuje celkem 29 proměnných, které vyjadřují úroveň zdraví, prostředí a dostupnosti zdravotní péče, optimální materiální podmínky (práce, bydlení a vzdělání), dostatečnost služeb a také vztahy mezi lidmi (například ve formě existence místních spolků, apod.). Analytici pracují s velkými daty z internetu a veřejného sektoru. Obce subjektivně nehodnotí, pouze porovnávají dostupnost v jednotlivých obcích, a to na bázi principů metodik OSN a OECD validovaných Deloitte.

Druhé pořadí v Indexu si udržela Praha, za kterou se seřadily další obce ze Středočeského kraje Brandýs nad Labem-Stará Boleslav a Černošice. Vysokých hodnot Indexu kvality života dosahují zejména obce v okolí Prahy a Brna. Pětici nejlépe hodnocených krajských měst tvoří Praha, Brno, České Budějovice, Hradec Králové a Pardubice.

Obce s největším relativním přírůstkem jsou tažené přírůstkem nabídky práce a usazováním nových obyvatel. Společný jmenovatel je, že se jedná o menší ORP, lze říci maloměsta, která mají však v jiných parametrech slušné výsledky a v kombinaci s možností práce a cen bydlení představují dobrou nabídku pro usazování mladých a příchod obyvatel. Nejvyšší růst hodnoty Indexu o 1,3 bodu zaznamenala obec Bystřice nad Pernštejnem v Kraji Vysočina. Posunula se díky tomu o 61 příček. Žebříček 206 ORP opět uzavírá Orlová v Moravskoslezském kraji.

„Pokud se udělá málo, ne-li nic, tak nelze čekat jiné výsledky. Proto náš žebříček má na konci i začátku málo změn – spíše se nůžky rozevírají. Státu se nedaří zvrátit strukturální nerovnováhu v ČR. Chybí odvaha a racionální ekonomický přístup řešící příčinu, a to je velká škoda. Nicméně lze sledovat i začínající zajímavý trend vzestupu maloměst s hezkým prostředím, kritickou vahou služeb a vzrůstající nabídkou práce – a hlavně relativně dostupným bydlením.“ říká Pavel Šiška, vedoucí partner v oddělení poradenství Deloitte.

Za čtyřleté trvání projektu došlo k nejvýznamnějšímu zvýšení hodnocení v obcích Jihomoravského a Zlínského kraje. Konkrétně o nejvíce pozic v porovnání s vydáním z roku 2018 poskočila obec Pohořelice z Jihomoravského kraje, a to o 91 pozic na 26. místo v pořadí.

„Naopak dlouhodobé snižování hodnoty Indexu kvality života lze pozorovat u obcí v Karlovarském, Libereckém ale i překvapivě Královehradeckém kraji. V samotné podstatě není důležité, jakou hodnotu Index u dané obce nabývá, ale jaký je jeho dlouhodobý trend. Námi budované časové řady budou v budoucnu schopny dávat validní predikce vývoje v obcích za podmínky, kdy se nic zásadního nezmění,“ dodává Jan Havránek, jednatel společnosti Obce v datech.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat