Hrozba snížení sazeb o 50bb dolehla na kurz koruny

money-g927173e74_1280

Minulý týden nepřinesl zásadnější tuzemská ekonomická data a kurz koruny tak byl dle očekávání ovlivněn zejména komentáři členů bankovní rady ČNB a vývojem v zahraničí. Z pohledu komentářů přicházejících z bankovní rady dopadl na trhy nejvíce ten viceguvernéra Jana Fraita a člena bankovní rady Tomáše Holuba. Oba nevyloučili možnost snížení sazeb o 50bb již na čtvrtečním zasedání a lze zároveň očekávat, že oba budou pro tuto možnost hlasovat.

Hlavní otázkou zůstává, zda se k nim připojí někdo další z bankovní rady, nebo zda jejich hlasy zůstanou osamocené. Pro připomenutí, na listopadovém zasedání, které dopadlo v poměru 5:2 ve prospěch stability sazeb, šlo právě o Jana Fraita a Tomáše Holuba, kteří jako jediní hlasovali ve prospěch snížení sazeb. Při pohledu na odhady ohledně výsledku čtvrtečního zasedání je nejistota zjevná, kdy dle ankety agentury Bloomberg očekává 14 analytiků snížení o 25bb, zbylých 10 oslovených analytiků pak snížení o 50bb.

Tržní sazby aktuálně naznačují spíše většinové očekávání snížení o 50bb. V rámci našeho odhadu se pak kloníme k možnosti méně razantního kroku, o 25bb, a to zejména kvůli absenci finálního výsledku lednové inflace. Prvotní data sice naznačují relativně příznivý výsledek lednového vývoje cen, přesto u většiny bankovní rady může převládnout opatrnější přístup, i s přihlédnutím k současnému kurzu koruny.

Domácí měna totiž během dneška nakrátko prorazila rezistenci 25,0 EUR/CZK, kdy kromě očekávání ohledně domácí měnové politiky k oslabení přispěl také páteční vývoj v USA. Překvapivě silný report z amerického trhu práce vedl k posunu sázek ohledně začátku snižování ze strany Fedu dále do budoucnosti a podpořil dolar na úkor více rizikově vnímaných měn.

Z pohledu událostí v tomto týdnu bude zásadnější měrou do kurzu koruny dopadat jen zmíněné zasedání ČNB. Kromě samotného rozhodnutí vydá centrální banka také novou prognózu, která naznačí možný rozsah letošního snižování sazeb. V rámci tiskové konference pak budou investoři hledat indicie k razanci snižování sazeb, kdy i nadále očekávají ke konci letošního roku pokles hlavní úrokové sazby do blízkosti 3,5 %.

Naše prognóza počítá s pomalejším poklesem a silnějším kurzem koruny vůči současným úrovním, případné více holubičí vyznění čtvrtečního zasedání ale může být důvodem k úpravě současné prognózy.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat