Hotelům dál chybí zahraniční návštěvníci a kongresová turistika

Po pátečním maloobchodu, včerejším průmyslu a stavebnictví přicházejí na řadu i zářijové výsledky jednotlivých služeb. Podle analytiků celkově nevyznívají špatně, nicméně ne každému se na začátku podzimu dařilo stejně. Reálné očištěné tržby služeb se meziměsíčně zvýšily o necelé procento, meziročně byly vyšší o 7,8 %.

Asi největší pozornost v covidových časech na sebe poutá cestovní ruch, respektive oblast ubytování a stravování označovaná jako HORECA. „V tomto případě je vidět, že s rozvolněným létem začali klienti znovu využívat služeb hotelů a restaurací, avšak velmi nerovnoměrně. Zatímco restauracím se před začátkem další vlny pandemie vcelku dařilo umazávat předchozí skluz a dostaly se tak z -60 % na -20 % ve srovnání s rokem 2019, u ubytovacích služeb je situace komplikovanější,“ říká ekonom ČSOB Petr Dufek.

V ubytovacích zařízeních je patrné, že domácí turisté úspěšně nahradili ty zahraniční, avšak neplatí to plošně. „Nenaplněné kapacity v hlavním městě jsou toho asi nejviditelnějším příkladem, stejně jako reálné tržby, které i v září zaostaly 40 % pod úrovní roku 2019. Takže určitě jsou to lepší výsledky než loni, ale o návratu k normálu se zde hovořit rozhodně nedá,“ podotýká Dufek.

Daleko k předkovidovým tržbám mají i cestovní kanceláře, které nejsou ani na 40 %, a letecká doprava blížící se alespoň polovině. Proto i nadále platí, že důsledky pandemie si tak minimálně oblast cestovního ruchu ponese ještě několik dalších let.

Výsledky dalších služeb už tak nepřekvapí. Na vzestupu je i nadále IT a kurýrní služby, kterým „nová“ situace přihrává nové klienty. Solidně si vede i doprava a skladování díky restartu ekonomiky a nutnosti budování větších než obvyklých zásob.

„Celkově mají služby stále potenciál kompenzovat výpadky průmyslu, avšak vzhledem k aktuálnímu pandemickému vývoji bude jejich příspěvek k růstu ekonomiky přece jen menší. Šance, že se česká ekonomika v závěru roku nakonec vyhne poklesu, tu přece jen stále ještě je,“ konstatuje ekonom Dufek.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat