Guvernér Rusnok uklidňuje: drastické zdražování nehrozí

Jiří Rusnok v programu České televize

Inflace v Česku podle guvernéra Jiřího Rusnoka dosáhne letos zhruba čtyř procent. Bude tedy nejvyšší od krizového roku 2008. V příštím roce ale měla růst zpomalit a v příštím roce nás proto nečeká drastické zdražování. Rusnok to řekl v ekonomickém pořadu Naše Česko na webu TN.cz, který moderuje ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda,

„Dvakrát jsme zvýšili úrokové sazby, budeme tímto směrem asi pokračovat i nadále. Budeme je postupně posouvat k normální úrovni, což je úroveň blízká našemu inflačnímu cíli, tedy nad dvěma procenty,“ přibližuje Rusnok nejbližší plány ČNB. Podle něj je Česko stále na sazbách, které jsou daleko od normálu.

Podle guvernéra se předpokládá, že ekonomika se bude postupně zotavovat. Proto si dokáže představit, že se úroky zvýší letos ještě třikrát, a to na dalších třech zasedáních bankovní rady ČNB. „Jde proto také předpokládat mírný nárůst hypotečních sazeb, ale nebudeme překračovat historické hranice,“ říká Rusnok. To znamená, že úroky na hypotékách s největší pravděpodobností nedosáhnou úrovní z let 2007 nebo 2009, kdy činily pět až šest procent.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat