Fed tentokrát zvýší úroky jen na papíře: ve své prognóze

bank-notes-g3b4661fd8_1280

Další ostře sledované zasedání Fedu je tady a nic na tom nemění fakt, že ke zvýšení úroků tentokrát velmi pravděpodobně nedojde. Ve hře bude totiž nová prognóza a ta hodně napoví, kde chce americká centrální banka tento cyklus ukončit a kde vidí dlouhodobou rovnovážnou úroveň oficiální úrokové sazby. Obojí může dost zásadně ovlivnit dolarovou výnosovou a tím i nepřímo ostatní trhy. Konec konců poslední obchodní seance jako by již takové chování indikovaly.

Takže, kde se mohou odehrát nejvýraznější změny v kvartální prognóze Fedu? Američtí centrální bankéři budou především muset dost zásadně revidovat hodnoty klíčových makro proměnných pro tento rok v tom smyslu, že již budou zcela akceptovat scénář (velmi) měkkého přistání ekonomiky.

To znamená, že odhad růstu pro tento rok bude zdvojnásoben (z 1 % na 2 %), míra nezaměstnanosti snížena (a to i pro konec příštího roku) a rovněž jádrová inflace bude redukována směrem dolů. Na druhou stranu ovšem hrozí – a to je podstatnější, že kromě toho, že v úrokové prognóze zůstane ještě jedno zvýšení úrokových sazeb do konce tohoto roku, tak vedení Fedu zvedne odhadovanou trajektorii pro roky 2024 a 2025.

Ani to však nemusí být vše. Další důležitý detail, který se může v prognóze změnit je Fedem odhadovaná dlouhodobá rovnovážná úroveň oficiální úrokové sazby. Ta je již delší dobu nastavena na úrovni 2,5 %. Ačkoliv šéf Fedu Powell není příznivcem této proměnné a jejich změn, tak několik amerických centrálních bankéřů avizovalo, že je čas odhadovanou dlouhodobou úroveň pro Fed Funds sazby posunout výše (tj. velmi zřejmě na 2,75 %).

Na závěr dodejme, že kromě prognózy bude důležité i celkové vyznění tiskovky J. Powella. Zde čekejme spíše jestřábí rétoriku, která by však neměla vyústit v to, že šéf Fedu v podstatě již dnes přislíbí listopadové zvýšení úroků. O zasedání v listopadu totiž rozhodnou říjnová data, resp. data zveřejněná v říjnu.


Autorem textu je Jan Čermák, analytik ČSOB

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat