Evropský parlament podpořil takzvané právo na opravu. Nová pravidla mají spotřebitelům umožnit, aby si zboží s drobnými kazy nechávali častěji opravit namísto toho, aby jej rovnou vyhodili. Výrobci budou například muset poskytovat náhradní díly i nezávislým opravnám, v každé členské zemi vznikne platforma, která propojí zákazníky a opraváře. Návrh nyní míří do trialogu, tedy do vyjednávání s národními vládami.
„Pro spotřebitele je dnes mnohdy jednodušší rozbité zboží vyhodit, než ho nechat opravit. A to i v případě, že jde jen o drobnou závadu. Výsledkem je jednak zbytečné utrácení, jednak tuny odpadu, které zatěžují životní prostředí. Podle odhadů dnes Evropané přichází kvůli zbytečnému vyhazování zboží až o 12 miliard euro ročně, vyprodukují při tom 35 milionů tun odpadu. Obojímu přitom lze poměrně snadno předejít,” popisuje europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja, který působí ve výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (IMCO).
Legislativa zavádí pravidla, která mají v průběhu záruční lhůty motivovat k většímu množství oprav namísto výměny zboží, po záruční lhůtě pak mají usnadnit přístup k opravám.