Podnikatelský sektor sice pociťuje negativní dopady podzimní vlny pandemie, ale méně než na jaře. Velkým odstávkám se tentokrát vyhnul průmysl, který jako nejsilnější tuzemské odvětví vykazuje poměrně silnou míru rezistence. Vyrovnávat se sice musí s nedostatkem pracovníků, avšak jede dál bez zásadnějších odstávek. „Umožňuje mu to jednak stávající zásoba zakázek i solidní poptávka, která však podle očekávání firem bude v nejbližších měsících slábnout. Když se však podíváme na rozsah předpokládaného útlumu zakázek, ani ten nevypadá tak dramaticky. Dokonce i v případě dalšího vývoje zaměstnanosti to vypadá na zmírňování aktuální vlny propouštění,“ říká analytik ČSOB Petr Dufek.
Skeptické jsou ovšem firmy ve stavebnictví, negativní nálada je ve službách, které jsou pandemií a restrikcemi s ní spojených postiženy nejvíce. „Firmy jsou zde skeptické, pokud jde o nejbližší měsíce z pohledu očekávané poptávky i zaměstnanosti. Největšímu pesimismu však tentokrát nepodléhá ani tak podnikatelský sektor, jako spotřebitelé. Jejich nálada je téměř tak špatná jako na jaře a zhoršují ji především obavy z nezaměstnanosti,“ upozorňuje Dufek.
Horší nálady v podnikatelském sektoru hlásí tentokrát i Německo, kde se index Ifo zhoršil v důsledku slabších očekávání firem v průmyslu, stavebnictví i ve službách. Při bližším pohledu je však i tam vidět kontrast mezi průmyslem a zbytkem ekonomiky, neboť i přes své zhoršení je nálada v průmyslu stále poměrně vysoko s tím, že firmy se dál mohou těšit z nových zakázek, které jen nerostou tak rychle jako v předchozích měsících.