ECB nedala žádné indicie pro další postup své měnové politiky

ecb-4148918_640

Červnové zasedání Evropské centrální banky přineslo dle předpokladů snížení úrokových sazeb o 25bb. Depozitní sazba tak aktuálně činí 3,75 %. Tento krok byl v poslední době všeobecně očekáván, jelikož samotní členové bankovní rady se vyjadřovali ve prospěch tohoto kroku.

Bankovní rada vyhodnotila, že bylo dosaženo značného pokroku v dezinflačním procesu, další inflační výhled je příznivý, cenové tlaky ustupují a inflační očekávání se rovněž snižují. Na druhé straně přetrvávají domácí inflační tlaky, které jsou spojovány s vyšším růstem mezd, který se následně promítá zejména v růstu cen ve službách.

Další výhled je však podle analytiků nejistý, jelikož ECB neposkytla žádné indicie pro další postup měnové politiky. Bankovní rada bude vyhodnocovat od zasedání k zasedání příchozí data a v tuto chvíli nechce nabídnout žádné signály.

Nyní se na trhu předpokládá jedno až dvě další snížení sazeb, naše prognóza zůstává zatím nezměněna, kdy očekáváme uvolňování měnové politiky v nadcházejících dvou čtvrtletích vždy po -25bb.

Zároveň byla představena nová makroekonomická prognóza, na základě které ECB očekává růst ekonomiky eurozóny o 0,9 % (původně +0,6 %). Průměrná inflace je predikována na úrovni 2,5 % a jádrová inflace v průměru na 2,8 %, což je v obou případech o 0,2 p.b. více než v březnové projekci.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat